Modriç nuk po i thotë lamtumirë kombëtares kroate, ai i ka vënë vetes një objektiv të ri

Mesfushori kroat, Luka Modriq (37) ka thënë pas fitores së sotme ndaj Marokut (2:1) se do të mbetet në kombëtare për finalet e Ligës së Kombeve vitin e ardhshëm.

Ai në një prononcim për HTV ka mohuar më në fund akuzat se do të luajë për herë të fundit me kombëtaren e Kroacisë në këtë Botëror.
“Plani im ishte që të qëndroja në fund të Ligës së Kombeve, që është vitin e ardhshëm. Ndoshta disa ndeshje kualifikuese për Kampionatin Evropian. Mendoj se bëmë diçka të tmerrshme. Ne donim arin, por nuk ia dolëm. Megjithatë, ne mund të krenohemi për të gjitha këto dhe ne vijmë si fitues në Kroaci, kjo është një medalje speciale për kampionatin e dytë radhazi, jemi rritur shumë, Kroacia nuk është më një mrekulli që ndodh çdo 20 vjet, tani na shohin si një superfuqi. Lojtarët e rinj në skuadër kanë sjellë energji të reja dhe ne kemi një të ardhme. Disa janë udhëtimi i parë dhe tashmë një medalje dhe mua më janë dashur 12 vjet për këtë”, tha kapiteni i Kroacisë.

Mislav Orshiq ishte shënuesi i golit që i solli Kroacisë medaljen e bronztë.

“Nuk mendoj se jam i vetëdijshëm për atë që kemi bërë ende. Ndoshta do të di vetëm kur të kthehemi në atdheun tonë. Bëmë një lojë të mirë, ishte emocionuese, luftuam dhe kjo është një fitore e merituar. E dinim se duhej të ruanim kundërsulmet e tyre dhe kjo ishte ajo që ia dolëm. Qëllimi im? Goli më i vlefshëm në karrierën time dhe ia dedikoj familjes sime”, tha Orshiq.

Meqë ra fjala, Kombëtarja e Kroacisë vjen në Zagreb nesër në orën 17:10.

Kategoritë
Sport