Messi veshi një fjongo të kuqe në finale: A e dini historinë e pabesueshme pas saj?

Ditën e djeshme, Lionel Messi më në fund arriti të fitojë titullin e kampionit të botës me Argjentinën e tij dhe arriti në trofe me një fjongo të veçantë të kuqe rreth këmbës.

Tifozët vunë re një fjongo të kuqe rreth këmbës së Lionel Messit pas ndeshjes, pra gjatë festës në dhomën e zhveshjes. Edhe pse është përmendur më parë, shumë njerëz nuk janë në dijeni të historisë së pabesueshme që rrethon shiritin “fat”.

Veçanërisht interesante është mënyra se si e ka marrë këtë objekt, për të cilin ai beson se i sjell lumturi.

Messi e mori këtë shirit në Kupën e Botës 2018 nga gazetari Rama Pantarotta. Konkretisht, nëna e tij donte që shiriti t’i jepej Messit pasi ai humbi një penallti në ndeshjen hapëse kundër Islandës.

“Mamaja ime të do më shumë se mua. Unë e mbaj shiritin e saj të kuq të fatit. Nëse dëshiron, mund ta jap”, tha gazetari Panaretto dhe ia dhuroi heroit të tij objektin e tij fat.

Natyrisht, gazetari nuk shpresonte që Messi të lidhte ndonjëherë një fjongo rreth këmbës apo krahut të tij, por këtë e ka bërë në disa raste.
Që nga ai moment, shiriti i kuq ishte një lloj hajmali për shumë futbollistë që luanin me Messin, kështu që Philippe Coutinho e mbajti shiritin kur theu thatësirën e golit në 2018.

Ka qenë Messi ai që ka mbajtur shiritin e kuq rreth këmbës në finalen e madhe dhe duket se Rama Pantarotto disi mund të “inkorporojë” veten në këtë sukses të Argjentinës.

Kategoritë
Sport