Mediat serbe pas Brazilit: Mundëm Neymarin dhe pësuam golin më të bukur në Botëror

BRAZILI mposhti Serbinë 2:0 në xhiron e parë të Kupës së Botës në Katar. Pjesa e parë u mbyll pa gola me dominimin e brazilianëve dhe më pas favoriti i parë i turneut luajti shkëlqyeshëm. Richarlison shënoi në të 62-ën pas një asistimi të Vinicius Junior për 1:0 dhe 11 minuta më vonë shënoi herën e dytë me gërshërë fantastike.

Serbia do të luajë kundër Kamerunit të hënën në orën 11:00 dhe në raundin e tretë mund të vendosë nëse do të kalojë kundër Zvicrës. Brazili në xhiron e ardhshme do të luajë kundër Zvicrës. Edhe ajo ndeshje luhet të hënën (17:00). Mediat serbe pas ndeshjes e kanë përcjellë me këto tituj humbjen e kombëtares së tyre, e disa nuk kanë mbetur të kënaqur me arbitrimin e iranianit Faghani.

Mediat serbe sulmuan gjyqtarin iranian

“Si është ky arbitrim?! Iraniani është i turpshëm, i turpshëm dhe i turpshëm. A është e mundur të përqesh kaq shumë yjet e Brazilit?” shkruan Kurir, i cili nuk ndalet me kaq: “Ne mundëm Neymar. Një nga yjet më të mëdhenj të futbollit kaloi në duart e lojtarëve tanë! Një numër i madh faullesh ndaj tij.”

Më pas korrieri shton këtë: “Serbia pranoi golin më të bukur në Botëror” titullohet një artikull dhe sipër shkruhet: “Fillimi brutal në këmbën e lënduar të Mitroviqit. Serbi ra përtokë me dhimbje të forta”.

MozzartSport është më i moderuar. “Ai nuk u pa për një orë dhe më pas tregoi se ishte mjeshtër i madh”, është përshkrimi i heroit brazilian Richarlison. Më pas shtojnë: “Demostrimi i bukurisë së futbollit nga Richarlison”. Alo merret edhe me faullin ndaj Mitroviqit: “Lëvizje e turpshme e brazilianëve. Shikoni çfarë i bënë Mitrovicit, e gjithë Serbia gjëmon nga kjo.”

“Serbia hesht dhe shikon”

Mondo shkruan: “Sulmuesi brazilian na ka zgjidhur. Probleme të mëdha para portës së Milinkoviç-Saviq”. Kështu titullohet shkrimi kryesor i ndeshjes, i cili trajton edhe situatën rreth Neymarit në fillim të ndeshjes: “Serbi ia hoqi fanellën Neymar-it, luftë e ashpër – shikoni çfarë i bëri Sasha, nuk ka asnjë devijim. ”

Titulli i Telegrafit thotë “Serbia hesht dhe shikon, Brazili dominon”, dhe pranë tij shkruan: “Zoti i drejtësisë gjëmonte në Katar, të gjithë Shqiponjat kënduan në unison: Japonezët e Pixie u kënaqën”. B92 shkruan: Gjyqtar ku e ke bilbilin? Në të njëjtën kohë, ai vë në pah mjeshtërinë e Richarlison dhe faktin se Brazili është ende favoriti më i madh i Botërorit, i cili pësoi humbjen e fundit një vit e gjysmë më parë.

“Shkel Kamerunin”

Sportal shkruan: “Megjithatë Brazili është shumë i fortë. Serbia është e pafuqishme përballë favoritit të parë: Mbani kokën lart, për ne Botërori fillon të hënën”. Mediat serbe pajtohen se Brazili është shumë i fortë, ndaj në fund arrihet në përfundimin se Kameruni duhet të “shkelet”, ndërsa Telegraf thekson: “Serbia ra para një fuqie botërore: Brazili i zbriti shqiponjat në tokë”.

Kategoritë
Sport