Mbappe si Zidane – A do të jetë historia e padrejtë pas gjithë asaj që ai ka bërë

Ylli më i madh i Francës, Kylian Mbappe, pati një nga paraqitjet më mbresëlënëse në historinë e futbollit në finalen e Kupës së Botës kundër Argjentinës. Ai shënoi një hat-trick, të gjithë golat e francezëve në 120 minuta lojë dhe në fund mbeti pa trofe. Një festë që nuk duhet harruar.

Kishin kaluar shtatë minuta nga fillimi i finales në stadiumin Olimpik të Berlinit më 9 korrik 2006 kur Zinedine Zidane mori topin në duar, e futi në penallti dhe përballë fuqishmit Gianluigi Buffon. Një përplasje e titanëve para një publiku global. “Zi-Zu” nis një “panenka” si në stërvitje, e cila kërcen nga pjesa e poshtme e traversës dhe kalon pak përtej vijës së portës. Buffon-it i mbeti vetëm të shikonte sipër tij nga bari dhe të pranonte se ishte mashtruar nga mjeshtri i madh.

Do të ishte goli i vetëm i Francës në 120 minuta dhe i fundit në karrierën e Zidane. Pasoi incidenti i njohur me Materazzin, i cili la në hije shkëlqimin e të lindurit algjerian dhe u bë momenti më i dallueshëm nga ajo lojë. Pas goditjeve të penalltisë, italianët fituan trofeun e katërt botëror në histori. Heroi i Francës i vitit 1998 mbeti me një tjetër titull botëror me një fund të palavdishëm të karrierës së tij duke përfunduar me humbje të hidhur.

Kylian Mbappe ishte vetëm shtatë vjeç atëherë. Dymbëdhjetë vjet më vonë, ai u bë sensacioni më i madh i futbollit të ri në Rusi, duke treguar se është një “djall” i vërtetë në fushë. Në moshën 19-vjeçare u shpall lojtari më i mirë i kampionatit.

Katër vjet më vonë, i njëjti objektiv, e njëjta distancë – një rival tjetër. Argjentina e Messit. Rrahja e burrit që synon një vend pranë Maradonës e vendos Francën në shoqërinë e Brazilit të Peles.

Franca u duk se u rrëzua pas 70 minutave të finales. Argjentina priste 2:0 në pjesën e parë, skuadra e Didier Deschamps nuk dinte si dhe çfarë të bënte. Më pas Kilian kërcënon Martinezin me një goditje të fortë. Tetë minuta më vonë, Otamendi rrëzon Kolo Muanin dhe arbitri kërkon penallti. Mbappe shkurton në 2:1. Më pas, tashmë një minutë më vonë, Mbappe luan një pasim të dyfishtë me Marcus Thiram dhe e dërgon topin në rrjetë. Barazimi! Francezët po kthehen “nga të vdekurit”.

Goli i dytë i Messit për 3:2 në shtesë do të ishte fundi perfekt i përrallës sportive. Shkrimi i asaj faqeje të fundit u zgjat falë Montialit, i cili luajti me dorë pas goditjes, shikoni kush – Mbappe. Goditje e re penallti, e dini kush e merr topin dhe kush shënon. Një hat-trick në finalen e Kupës së Botës. Kush tjetër mund të thotë se e bëri?

Fillojnë penalltitë. Seria e parë, interpretuesi i parë – Kilian. Mos tund. Tri penallti – tri herë në rrjetë. Katër në total.

Fatkeqësisht, po aq sa bëni gjërat tuaja, në një sport ekipor vareni edhe nga të tjerët. Kingsley Coman dhe Aurelien Chuameni ishin të pasaktë, argjentinasit ishin të pagabueshëm.

Superyjet janë aty për të bërë diferencën dhe për të qenë aty kur skuadrës i nevojitet më shumë, gjë që bëri Kylian Mbappe. Nëse nuk do të kishte bërë asgjë në karrierën e tij, nëse do të kishte pasur vetëm këtë lojë, do të mbahej mend dhe ai tregoi aftësi të tjera heroike në moshën vetëm 24-vjeçare para më shumë se një miliardë shikuesve në mbarë botën. Dhe nuk mjaftoi. U ul i rraskapitur në stol, me një vështrim të humbur dhe mendime të përziera, asnjëra prej tyre nuk ishte e bukur.

Historia shkruhet nga fituesit. Do të ishte e padrejtë nëse “mësuesi i jetës” do të fshinte emrin e Mbappes të shkruar me shkumës nga dërrasa e zezë kur është radha e mësimit “Katar 2022” dhe të lërë vetëm emrin e Messit. Për të mos përsëritur fatin e Zidane.

Kategoritë
Sport