Marrëveshje e madhe që krijoi polemika mes Messit dhe Arabisë Saudite!

Surpriza më e madhe e Botërorit të Katarit 2022 ishte ndeshja Argjentinë-Arabia Saudite. Argjentina humbi 2-1 ndaj Arabisë Saudite në ndeshjen ku Messi kaloi në epërsi 1-0 me një gol. Marrëveshja mes Messit dhe zyrtarëve të Arabisë Saudite e pengoi ndeshjen. Marrëveshja e diskutueshme mori një mbulim të gjerë në shtypin evropian.

Një mrekulli ndodhi në Botërorin e Katarit 2022. Argjentina humbi 2-1 ndaj Arabisë Saudite në ndeshjen që kryesoi 1-0 me golin e Messit. Pas kësaj ndeshje, sot në Arabinë Saudite është shpallur festë zyrtare. Ajo që ndodhi pak para ndeshjes Argjentinë-Arabia Saudite shkaktoi polemika të mëdha. Marrëveshja mes Messit dhe zyrtarëve të Arabisë Saudite pati një ndikim të gjerë në shtypin evropian.

The Athletic njoftoi se është nënshkruar një marrëveshje sponsorizimi mes Messit dhe Arabisë Saudite me emrin ‘Vision 2030’. Në lajm thuhet se do të bëjë një aplikim zyrtar në FIFA për organizimin e një Botërori për Botërorin 2030 në partneritet me Greqinë, Egjiptin dhe Arabinë Saudite.

Në lajme theksohet se Messi ka bërë marrëveshje për zhvillimin e turizmit në Arabinë Saudite, jo për ambasadën e Botërorit 2030. Megjithatë, pasi autoritetet e Arabisë Saudite aplikuan për Kupën e Botës, u tha se do të donin t’i bënin një ofertë të re Lionel Messit dhe të bëheshin ambasador i kupës.

Në detaje të lajmit në The Athletic, thuhet se Cristiano Ronaldos i është bërë një ofertë vjetore prej 5 milionë paundësh nga Arabia Saudite për të qenë ambasador i turizmit, por Ronaldo e ka refuzuar këtë ofertë. Sipas raportit, theksohej se Messi kërkon 5 herë më shumë paga vjetore se Ronaldo. Daily Mail pretendoi se marrëveshja mes Messit dhe Arabisë Saudite ishte me vlerë 25 milionë funte.

Kategoritë
LajmeSportTë ndryshme