“Liri për Palestinën”, reagimi i tifozit të Anglisë ndaj gazetarit izrealit u bë ‘hit’ në rrjete sociale (Video)

Një video që qarkullon në internet tregon një grup tifozësh anglezë të futbollit duke brohoritur “Liri Palestinës” pasi iu kërkua një deklaratë nga një gazetar izraelit.

Në videon e postuar fillimisht në Twitter, një gazetar izraelit mund të shihet duke raportuar drejtpërdrejt nga Kupa e Botës.

Pas fitores 3-0 të Anglisë ndaj Senegalit, një gazetar intervistoi një grup tifozësh të lumtur anglezë. Ndërsa raportonte drejtpërdrejt jashtë stadiumit Al Bayt të Katarit, ai i pyeti burrat: “A po vjen trofeu në shtëpi?”.

Një nga tifozët konfirmoi se Anglia mund të bëhet kampione e botës, ndërsa një tjetër kapi mikrofonin dhe bërtiti: “Por më e rëndësishmja, liri për Palestinën!”.

Më pas, gazetari dëgjohet duke thënë “vetëm futboll” ndërsa grupi largohet nga kamera.
Flamujt palestinezë u panë shpesh në tribunat e stadiumit në Katar dhe pamjet e tifozëve që ndërveprojnë me gazetarë të tjerë izraelitë u bënë gjithashtu virale.

Në një video, një tifoz saudit qortoi një reporter të TV izraelit dhe bërtiti: “Ka vetëm Palestinë, nuk ka Izrael… ju nuk jeni të mirëpritur këtu”.

Një tjetër video e tifozëve të Anglisë mori stuhi mediat sociale, me një burrë, fytyra e të cilit ishte e lyer me ngjyrat e flamurit anglez gjithashtu duke thënë se “po shkonte në shtëpi”, më pas foli arabisht dhe bërtiti “Liri Palestinës” dhe madje nxori një palestinez. flamur ne nje pike..

Kategoritë
Sport