Kurti dhe Vucic pritet ta pranojnë zyrtarisht planin evropian

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, të hënën në Bruksel, do të kenë para vetes planin evropian, i njohur si franko-gjerman, për normalizimin e marrëdhënieve në mes dy vendeve. Ndërmjetësit e këtij takimi presin që palët të pranojnë këtë propozim dhe aty të diskutohet për afatet e zbatimit të tij. Njohës të zhvillimeve politike vlerësojnë që mospranimi i këtij propozimi do kishte pasoja, ndërsa nga opozita kritikojnë Kurtin për mostransparencë lidhur me këtë çështje.

Takimin e fundit e kanë zhvilluan në nëntor të vitit të kaluar, ku është diskutuar për çështjen e targave ilegale në veri të Kosovës.

Ndërsa, më 27 shkurt temë në Bruksel, do të jetë plani evropian për marrëdhëniet e mëtejme në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ariana Musliu-Shoshi, thotë për KosovaPress se kryeministri Kurti e ka lënë në terr informativ opozitën sa i përket takimit që pritet të mbahet të hënë në kryeqendrën evropiane.

“Si Parti Demokratike, si deputetë të opozitës vazhdojmë të jemi në një terr informativ, ju e shihni në seanca të Kuvendit krejt çka ofron z.Kurti si kryeministër, i cili do të duhej të ishte transparent, sepse vet ka thirre në transparencë sa ishte kryeopozitar, ne kemi një kryeministër, i cili vjen dhe vetëm bën lojëra fjalësh, mirëpo asnjëherë nuk jep atë konkrete se çfarë ne kërkojmë nga ai në këtë proces… I bëra pyetje parlamentare ku kërkova të dijë se cilat janë temat që do i diskutojë pikërisht të hënën dhe nga kryeministri nuk e mora as edhe një fjalë të vetme sa i përket këtij procesi konkretisht sa i përket këtij takimi të datës 27 shkurt”, thotë deputetja e PDK-së.

Deputetja Rrezarta Krasniqi thotë se do të duhej të mbahej debat parlamentar para se Kurti të udhëtojë për takim në Bruksel.

Në seancën e së enjtes në Kuvendin e Kosovës, Kurti ka thënë se e ka pranuar parimin e kërkuar nga ndërmjetësit evropian në dialog që sipas tij, është transparenca e procesit dhe konfidencialiteti i bisedimeve.

Nga takimi i 27 shkurtit në Bruksel, profesori i shkencave politike, Dritëro Arifi pret që të pranohet propozimi evropian, derisa shton se kundërshtimi i tij do të prodhonte pasoja të rënda për palën penguese.

Ditë më parë i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se pret që më 27 shkurt Kosova dhe Serbia të pranojnë publikisht propozimin evropian për normalizimin e raporteve.

Ndërsa, nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë që presin nga udhëheqësit t’i qasen takimit me frymë konstruktive të nevojshme për të ecur përpara.

Kategoritë
Lajme