Kombëtarja e Marokut shkoi në ftesën e mbretit edhe nënat e kombëtares kanë qenë në pritje me djemtë e tyre.

Pasi fitoi vendin e katërt të shkëlqyer në Kampionatin Botëror të Katarit, kombëtarja marokene pati një pritje ceremoniale në Pallatin Mbretëror në Rabat.

Me atë rast Mbreti Mohammed VI ka nderuar Luanët popullorë të Atlasit dhe këtë herë në qendër të vëmendjes kanë qenë edhe nënat e kombëtares marokene, të cilat kanë qenë në pritje me djemtë e tyre.

Pallati Mbretëror tha se ky akt është edhe një njohje e grave marokene që u mësuan fëmijëve të tyre parimet e sakrificës dhe përkatësisë ndaj atdheut.

Suksesi më i madh i një përzgjedhjeje afrikane në kampionatet botërore e bëri kombëtaren marokene heronj të vërtetë në vendin e tyre.

Prandaj, mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin maroken Rabat për të mirëpritur lojtarët që krijuan surprizën më të këndshme të turneut në Katar në javët e fundit.

Kujtojmë se Maroku fitoi vendin e katërt pasi u mposht nga Kroacia në ndeshjen për medaljen e bronztë.
Më parë, ata eliminuan favoritët Spanjën dhe Portugalinë në fazën eliminatore dhe u ndaluan nga Franca në gjysmëfinale.

Kategoritë
Sport