Kina me tone kërcënuese, paralajmëron NATO-n

Zgjerimi në rritje i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) drejt vendeve aziatike po shqetëson Kinën. Lëvizjet e fundit të Aleancës Atlantike e kanë vënë Pekinin në gatishmëri. Kështu deklaroi të enjten zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme, Mao Ning.

“Zgjerimi i vazhdueshëm i NATO-s drejt lindjes në rajonin e Azi-Paqësorit dhe ndërhyrja e aleancës në çështjet rajonale do të dëmtojnë në mënyrë të pashmangshme paqen dhe stabilitetin”, tha zyrtarja kineze. Me këto deklarata, Kina shpreson që NATO të tërhiqet nga plani për hapjen e një zyre në Japoni, sipas asaj që njoftoi gazeta japoneze “Nikkei”, të mërkurën e kaluar.

Nëse konfirmohet, ky përparim nga aleatët “do të lehtësonte konfrontimin midis blloqeve”, sipas fjalëve të Ning, gjë që duhet të jetë shqetësuese “veçanërisht për vendet e rajonit”.

Sipas informacioneve, kjo qendër e re në Japoni do t’i mundësonte NATO-s të kryejë “konsultime të rregullta me partnerët kryesorë në rajon si Koreja e Jugut, Australia dhe Zelanda e Re”.

Nëse do të realizohet, kjo do të ishte hapja e zyrës së parë të këtij lloji në Azi. Një seli që do të vendosej në Tokio dhe që do të kërkonte të rriste praninë e NATO-s dhe të mbante kontakte më të rrjedhshme me partnerët në rajon, duke pasur parasysh ndikimin në rritje të Kinës në zonë.

Një projekt që do të kishte hedhur hapat e parë pas vizitës në janar të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në vendin japonez, ku u takua me kryeministrin Fumio Kishida. Siç zbulohet nga Nikkei, një draft i parë me propozimin do të kishte qarkulluar midis 31 shteteve të NATO-s në prill. Hapja, e cila do të bëhet në vitin 2024, duhet të bëhet para Samitit të NATO-s në Vilnius (Lituani), më 11 dhe 12 korrik. Përveç vendeve anëtare, pritet të marrin pjesë edhe liderët e Japonisë, Koresë së Jugut, Australisë dhe Zelandës së Re, siç ishte edhe në samitin e Madridit.

NATO tashmë ka zyra të ngjashme në Kombet e Bashkuara (Nju Jork), Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (Vjenë), si dhe vende të tjera si Gjeorgjia, Ukraina, Bosnja dhe Hercegovina, Moldavia dhe Kuvajti. Paralelisht po zhvillohen negociata që Qeveria e Japonisë të ofrojë hapësirë ​​për objektet, si një mënyrë për të ofruar fonde për Aleancën Atlantike.

Megjithëse Japonia nuk është pjesë e NATO-s, ajo është një nga partnerët kryesorë të Aleancës në rajonin Azi-Paqësor. Krahas këtij afrimi të ri mes të dyve, vendi japonez po teston mundësinë e krijimit të një misioni të pavarur në NATO, duke thelluar më tej bashkëpunimin dypalësh.

Kategoritë
BotaLajme