Këta janë gjigantët që ndoshta kemi parë për herë të fundit në Kupën e Botës

Luka Modriç, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo janë yjet më të mëdhenj për të cilët ky kampionat botëror ishte ndoshta i fundit në karrierën e tyre. Me fitoren në finale ndaj Francës, Messi e ka çimentuar statusin e futbollistit më të mirë të historisë, ndërsa edhe para këtij kompeticioni ka thënë se do të ishte i fundit për të.

Luka Modrić fitoi Topin e Artë në vitin 2018, i pari që nga viti 2007 që nuk iu takoi Messit apo Ronaldos. Ai fitoi një medalje bronzi me Kroacinë këtë vit dhe një medalje të argjendtë në Rusi në 2018. Edhe pse Kroacia e humbi atë finale ndaj Francës, Modriq u shpall lojtari më i mirë i turneut

Cristiano Ronaldo, një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, mban rekordin për numrin e paraqitjeve për Portugalinë (196) dhe rekordin botëror për numrin e golave ​​të shënuar për kombëtaren (118). Pesë herë fituesi i Topit të Artë ka shënuar vetëm një gol për Manchester United në Premier League dhe dy në Europa League këtë sezon. Ai fitoi Kampionatin Evropian 2016 me Portugalinë.

As Giroud, Pepe, Alves nuk do të luajnë më..

Olivier Giroud, Thiago Silva, Pepe, Robert Lewandowski, Luis Suarez, Dani Alves, Manuel Neuer dhe Thomas Müller janë gjithashtu të përfshirë në rrethin e lojtarëve të mëdhenj që vështirë se do të arrijnë në Kupën e Botës pas katër vitesh. Më i riu mes tyre, 33-vjeçari Müller, tashmë ka bërë të ditur se largohet nga kombëtarja. Vetëm ai dhe Neuer kanë titullin botëror, të cilin e fituan në vitin 2014.

Giroud është 36 vjeç dhe pas tij ka një paraqitje fantastike në Kupën e Botës. Qendërsulmuesi i Francës ka shënuar katër gola. Katër vjet më parë ai fitoi medaljen e artë në Rusi. Pepe është 39 vjeç, dhe ka qenë edhe lider i mbrojtjes portugeze në Katar.

Topi me përvojë fitoi Kampionatin Evropian 2016 dhe luajti 133 ndeshje për kombëtaren. Thiago Silva (38) ishte, deri në eliminimin e Brazilit në çerekfinale, një kandidat për skuadrën ideale të Botërorit.

Lewandowski më në fund shënoi në Kupën e Botës

Lewandowski shënoi 78 gola në 138 ndeshje për Poloninë. Ai arriti shifra të pabesueshme në hijen e trashë të Messit dhe Ronaldos. Ai shënoi më shumë se 600 gola në karrierën e tij, dhe këtë sezon 18 në 17 ndeshje për Barcelonën. Por ai nuk shënoi gol në Kupën e Botës deri këtë vit.

Më i moshuari dhe më trofeu në atë kompani është 39-vjeçari Dani Alves. Ndonëse karriera e tij e madhe duket se nuk ka fund, është e vështirë të imagjinohet se ai është ende duke luajtur për Brazilin në Kupën e Botës në moshën 43-vjeçare. Suarez do të jetë 36 vjeç në janar dhe pas shumë vitesh në nivelin më të lartë në Ajax, Liverpool, Barcelona dhe Atlético, ai filloi të vendoset në klubin e tij të lindjes, Nacional uruguajan.

Kategoritë
Sport