Kërkimi për vajzën britanike rifilloi papritur, pas 16 vitesh u shfaq një e dhënë e re

Në hetimin për zhdukjen e Madeleine McCann, vajzës që u zhduk në vitin 2007 në vendpushimin Praia da Luz në Portugali, është shfaqur një e dhënë e re. Policia do të kontrollojë digën e Aradës dhe rezervuarin aty pranë, i cili ndodhet 50 kilometra larg vendit të zhdukjes së vajzës.

Prokurorët portugez emëruan Christian Brueckner (45) si të dyshuar zyrtar. Që nga viti 2022, ata janë të lidhur me këtë rast. Policia gjermane kërkoi një kontroll të digës pasi zbuloi se Brueckner kishte vizituar zonën në momentin e zhdukjes së vajzës.

Një kërkim i papritur

Brueckner, i cili aktualisht është duke vuajtur një dënim me burg në Gjermani për përdhunimin e një gruaje në Portugali në vitin 2005, nuk është akuzuar kurrë për zhdukjen e Madeleine dhe pretendon se nuk kishte asnjë lidhje me të. Megjithatë, prokurori i shtetit gjerman Wolters e konsideron atë si të dyshuarin kryesor, duke pasur parasysh se Brueckner jetonte pranë resortit midis viteve 2000 dhe 2017.

Policia kreh zonën përreth rezervuarit afër vendit ku u zhduk Madeleine McCann në 2007.

E njëjta digë u kontrollua në vitin 2008, kur avokati portugez Marcos Aragao Correia pagoi zhytësit specialistë pasi dëgjoi një informacion nga kontaktet kriminale.

Kërkimi i kësaj jave për britaniken e zhdukur ishte disi i papritur dhe kërkimi i fundit zyrtar për të u krye në vitin 2014.

Policia gjermane di më shumë sesa thotë

Rastin e kanë njoftuar edhe autoritetet gjermane.

“Në kuadër të hetimit për rastin e Madeleine McCann, aktualisht po kryhen masat në lidhje me procesin penal që po zhvillohet në Portugali. Masat po kryhen nga autoritetet ligjzbatuese portugeze me mbështetjen e oficerëve të Kriminalit Federal Gjerman. Policia. Për momentin nuk do të jepet më shumë informacion”, thuhet në njoftim.

Ish-oficeri i policisë Jim Gamble, i cili ka punuar në hetimin origjinal të Madeleine McCann, i tha BBC-së se autoritetet gjermane ishin “absolutisht të bindura” se i dyshuari i tyre ishte personi i vërtetë dhe “vazhdoi të thoshte se ata besonin se Madeleine kishte vdekur dhe se ishte vrarë në Portugali. .”

“Duke pasur parasysh se ata po ndjekin këto linja hetimi në një mënyrë kaq pozitive dhe të drejtpërdrejtë, unë do të supozoja se kjo do të jetë një ndjekje shumë e qëllimshme, e drejtpërdrejtë dhe e fokusuar,” tha Gamble.

Ai tha gjithashtu se besonte se policia gjermane kishte “më shumë informacion sesa po ndajnë me publikun, kështu që në fund të fundit ata do të përpiqen të konfirmojnë çështjet që kanë supozuar tashmë”.

Zhdukje misterioze

Madeleine McCann, një vajzë trevjeçare nga Rothley, Leicestershire, u zhduk më 3 maj 2007 gjatë një pushimi familjar në Praia da Luz, Portugali. Prindërit e saj, Kate dhe Gerry, kishin vendosur të dilnin për darkë me miqtë në restorantin në kompleksin e apartamenteve ku po qëndronin natën që ajo u zhduk.

Madeleine qëndroi në apartament së bashku me binjakët e saj më të vegjël, ndërsa të rriturit krijuan një sistem rrotullimi për të kontrolluar rregullisht të gjithë fëmijët në grup gjatë mbrëmjes.

Megjithatë, kur i erdhi radha Kate për të kontrolluar Madeleine, ajo kuptoi se vajza mungonte. Zhdukja e saj shkaktoi një rast të gjatë të zhdukur që ka zgjatur më shumë se 16 vjet.

Kategoritë
BotaLajme