Ish-futbollisti serb: Nëse do të luaja në vitin 2018 do të nokautoja Xhakën dhe Shaqirin

Ashtu si katër vite më parë, edhe në Botërorin e sivjetmë, Serbia dhe Zvicra do të takohen në grup. Ashtu si në Rusi, do të jetë një ndeshje e xhiros së tretë, e cila do të jetë vendimtare për kalimin e të dyja kombëtareve. Serbia mund të fitojë vetëm të premten, ndërsa zviceranët vazhdojnë edhe me barazim.

Takimi i tyre i fundit në Botërorin e Rusisë, i cili përfundoi me fitoren 2:1 të Zvicrës, u shënua nga festimet e diskutueshme të golave ​​të Granit Xhakës dhe Xherdan Shaqirit, përfaqësues të Zvicrës me origjinë shqiptare.

Gjegjësisht, ata me duar kanë treguar simbolin shqiptar të shqiponjës dykrenare, gjë që ka inatosur serbët, të cilët e kujtojnë atë akt edhe pas katër vitesh. Ish-skuadra e kombëtares serbe, Zdravko Kuzmanoviq, i cili ndër të tjera në karrierën e tij ka luajtur për Baselin zviceran, e më pas për Interin dhe Fiorentinën, ka thënë për zviceranët 20min se ishte në skuadrën serbe në vitin 2018, për të eliminuar Xhakën dhe Shaqiri për shkak të “shqiponjës”.

“Theksimi i simbolit të shqiponjës dykrenore ishte një turp, thjesht e trishtuar. Sporti dhe politika duhet të ndahen, dhe djemtë tuaj nuk e bënë këtë. Nëse do të isha lojtar serb në atë Botëror, me siguri do të kisha nokautuar Xhakën ose Shaqirin”, ka thënë ish-lojtari i kombëtares serbe dhe ka shtuar.

“Zvicra duhet të jetë e gatshme për çdo gjë. Serbët nuk e kanë harruar atë shqiponjë”
“Të them sinqerisht, zviceranët duhet të jenë të gatshëm për çdo gjë, Serbia nuk ka asgjë për të humbur”. Nuk e di sa do të qëndrojnë kockat. Por katër vite më parë të gjitha provokimet erdhën nga pala zvicerane. Ajo shqiponjë dykrenore nuk ishte produkt emocioni, ishte planifikuar gjatë gjithë kohës. Nuk mund të harrojmë atë që ndodhi në Rusi. Nëse provokoni, duhet të prisni që ajo të jehojë në fushë. Ekziston ajo thënie e bukur – të gjithë i takon dy herë në jetën tënde”.

Kuzmanoviç tha se Serbia nuk e ka harruar atë që ndodhi në Rusi dhe se edhe serbët mund ta teprojnë në fushë.

“Nuk do ta përjashtoja këtë mundësi. Nëse do të isha ende një lojtar, sigurisht që do ta bëja. Shpresoj që gjithçka të kalojë në paqe, por serbët do të jenë të gatshëm për çdo gjë. Do të jetë tepër emocionale, do të jetë një lojë e shkëlqyer. Dyshoj se djemtë që ishin atje në 2018-ën e kishin lehtësuar. Aty mbeti diçka”, përfundoi Kuzmanoviq.

Kategoritë
Sport