Ish-diplomati serb: Jo vetëm pesë, por më shumë vende janë të gatshme ta tërheqin njohjen e Kosovës

Ish-diplomati serb, Zoran Milivojeviq ka thënë se me pranimin e marrëveshjes së Washingtonit, Serbia ndaloi veprimin e saj, por diplomacia serbe ka bërë hapësirë ​​të mjaftueshme për një numër tjetër të vendeve, të cilat siç tha ai “janë në fazën e rishikimit të njohjes së Kosovës”.

“Ne e ndaluam atë veprim sepse ne respektojmë marrëveshjen e Washingtonit dhe sepse qëndrojmë që një zgjidhje kompromisi duhet të kërkohet përmes dialogut. Sidoqoftë, nëse pala tjetër nuk e respekton atë, Serbia do të vazhdojë veprimin e lobimit për tërheqjen e njohjeve “, tha Milivojeviq, tha ai për portalin serb “Kosovo Online”, transmeton Klan Kosova.

Ai theksoi  se u njoftua se janë pesë vende që janë në fazën e rishikimit dhe të cilat Serbia i kërkoi për shkak të marrëveshjes së ëashingtonit, në mënyrë që historia të jetë në një bllokim në këtë moment.

“Sot, përveç këtyre pesë, ka të paktën po aq vende të tjera që do të rishikojnë pozicionin e tyre për njohjen në një kohë shumë të shkurtër dhe do të tërheqin njohjen e Kosovës”, shton ai.

Sipas tij, “edhe pas 13 vitesh është treguar që projekti i shtetësisë së Kosovës ka dështuar dhe se argumentet e Serbisë janë të vlefshme”.

Kategoritë
LajmeRajoni