Gjermania u tall brutalisht në televizionin e Katarit pasi u eliminua nga Kupa e Botës (Video)

Të ftuarit e mbledhur të televizionit të Katarit e kanë ndjekur në mënyrë inovative eliminimin e kombëtares gjermane nga Kupa e Botës.

Në një program special me rastin e Kupës së Botës në Katar, të ftuarit e emisionit live të Qatar One TV, u gëzuan për faktin që Gjermania i dha fund kompeticionit tashmë në fazën e grupeve.
Kataranët ishin të lumtur që kombëtarja që thirri Katarin në ndeshjen e parë u eliminua. Kujtojmë, gjermanët dolën në fushë dhe fotografuan me duar të mbuluara me gojën.

Me këtë ata simbolizuan se në Katar, si dhe FIFA, ndalojnë lirinë e fjalës dhe mbrojnë mbështetjen për komunitetin LGBT.

Përgjigja erdhi në mënyrë brutale. Pasi Gjermania u eliminua nga Kupa e Botës, të gjithë të mbledhur në programin live mbuluan gojën me njërën dorë dhe tundnin me dorën tjetër për t’i dhënë lamtumirën Gjermanisë.

 

Gazetari i pavarur Miguel Delaney është i zhgënjyer me këto pamje.

“Është e pabesueshme të shohësh se si në pjesë të mëdha të Katarit ata u prekën nga një shfaqje e thjeshtë solidariteti me komunitetin LGBT. Gjermania mund të jetë eliminuar, por ata arritën fitoren më të madhe,” tha Delaney.

Javën e kaluar u njoftua se Federata Gjermane e Futbollit do ta çojë FIFA-n në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv (CAS) lidhur me ndalimin e mbajtjes së shiritit të kapitenit të ylberit.

Kategoritë
Sport