Futbollistët francezë në shënjestër të sulmeve raciste pas finales së Kupës Botërore

Lojtarët e kombëtares franceze, Kingsley Coman dhe Aurelien Choumaeni iu nënshtruan abuzimeve raciste në internet pasi humbën penalltitë në finalen e Kupës së Botës, raportoi BBC.

Të dielën, Franca u mposht nga Argjentina në finale pas penalltive dhe nuk arriti të mbrojë titullin e botës.

Klubi i Komanit, Bayern Munich, ka lëshuar një mesazh mbështetës për anësorin e tyre 26-vjeçar.

Goditja nga penalltia e Coman u priu nga portieri i Argjentinës Emiliano Martinez, ndërsa Chuameni gjuajti jashtë.

“FC Bayern dënon fuqishëm komentet raciste drejtuar Kingsley Coman. Familja e FC Bayern është pas teje, Mbret. “Racizmi nuk ka vend në shoqërinë tonë”, thuhet në një deklaratë të klubit gjerman.

Anëtarët e Kombëtares së Anglisë, Marcus Rashford, Jadon Sancho dhe Bukayo Saka u ekspozuan gjithashtu ndaj abuzimeve raciste pas humbjes në finalen e Kampionatit Evropian 2020 kundër Italisë vitin e kaluar. Të tre lojtarët humbën penallti, pas të cilave Anglia u mposht nga Italia në finale.

Kategoritë
Sport