Benzema fshiu shumicën e lojtarëve të Francës nga Instagrami

KARIM BENZEMA (35) ndaloi së ndjekuri shumicën e lojtarëve të Francës në Instagram pasi konfirmoi se nuk do të luajë më për kombëtaren. Lojtari aktual më i mirë në botë la gjithsej shtatë, ose pesë nga ata që performuan në Katar: Eduardo Camavinga, Aurelien Tchouameni, Kylian Mbappe, Raphael Varane dhe Marcus Thuram.

Benzema ndjek gjithashtu Presnel Kimpembe, i cili humbi Botërorin për shkak të lëndimit dhe Ferland Mendy, i cili luajti ndeshjen e tij të fundit kombëtare në shtator në Ligën e Kombeve. Kujtojmë se Benzema u dëmtua para Botërorit, por u rikuperua në fazën e eliminimit.

Duke marrë parasysh që trajneri Didier Deschamps nuk e hoqi nga lista, sulmuesi kishte të drejtë të luante. Megjithatë, ai nuk e ka marrë ftesën dhe në fund përmes një postimi në Instagram ka bërë të ditur se nuk ka dashur të vijë as në ndeshjen finale, në të cilën Franca humbi nga Argjentina pas një shkëmbimi zjarri.

Atmosfera u përmirësua kur u largua nga kampi i kombëtares franceze

Sipas informacioneve të L’Equipe, pas largimit nga kampi i kombëtares, Benzema i është nënshtruar vetëm tre ditësh terapisë me mjekët e klubit në Madrid, pas së cilës ka qenë gati. Mediat franceze raportuan se atmosfera në kampin e kombëtares franceze u bë më e mirë me largimin e Benzemas.

Gazetari francez Romain Molina zbuloi se disa futbollistë ishin të lumtur kur panë Benzema të largohej nga kampi ndërkombëtar në Doha. “Dy ranë në sy – Antoine Griezmann dhe Hugo Lloris. Ata ishin të lumtur kur Benzema u dëmtua dhe që ai po largohej sepse nuk e pranuan kurrë rikthimin e tij në ekip. Ata kishin frikë për statusin e tyre si drejtues skuadre”, pohon Molina.

Presidenti francez Emmanuel Macron e ftoi Benzemën në finale, por ai nuk pranoi të vinte me aeroplanin presidencial për në Katar. Benzema humbi Kampionatin Evropian 2016 dhe Kupën e Botës 2018, kur Franca mundi Kroacinë në finale, për shkak të akuzave se ai shantazhoi shokun e skuadrës Mathieu Valbuena me kasetë seksi.

Benzema luajti 97 ndeshje për kombëtaren franceze dhe shënoi 37 gola. Aktualisht është lojtari më i mirë në botë dhe prej 13 vitesh është anëtar i Real Madridit. Këtë sezon ai luajti 15 ndeshje për klubin spanjoll dhe shënoi shtatë gola.

Kategoritë
Sport