Automjeti i ambasadorit turk në Sudan goditet me armë zjarri

Nuk raportohet për viktima nga të shtënat me armë në automjetin e Ismail Cobanoglu, thonë burime diplomatike turke.

Automjeti zyrtar i ambasadorit të Türkiyes në Sudan u godit me armë zjarri të shtunën, ndërsa luftimet vazhdojnë midis ushtrisë dhe një grupi paraushtarak në kryeqytetin Khartoum dhe rrethinat e tij.

Nuk raportohet për viktima dhe burimi i të shtënave që goditi automjetin e Ismail Cobanoglu ishte i paqartë, thanë burimet diplomatike turke, duke folur në kushte anonimiteti pasi nuk ishin të autorizuar të flisnin për mediat.

Luftimet midis dy gjeneralëve rivalë – shefit të ushtrisë Abdel Fattah al-Burhan dhe komandantit të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) Mohammed Hamdan “Hemedti” Dagalo – shpërthyen më 15 prill, duke lënë më shumë se 550 njerëz të vdekur dhe mijëra të plagosur deri më tani.

Një mosmarrëveshje kishte nxitur muajt e fundit midis dy palëve në lidhje me integrimin e RSF-së në forcat e armatosura – një kusht kyç i marrëveshjes së tranzicionit të Sudanit me grupet politike.

Sudani ka qenë pa qeveri funksionale që nga vjeshta e vitit 2021, kur ushtria shkarkoi qeverinë kalimtare të kryeministrit Abdalla Hamdok dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në një lëvizje të cilësuar nga forcat politike si një “grusht shteti”.

Periudha kalimtare, e cila filloi në gusht 2019 pas rrëzimit të presidentit Omar al-Bashir, ishte planifikuar të përfundonte me zgjedhjet në fillim të vitit 2024.

Kategoritë
BotaLajme