Zyrtari ukrainas: Moska nuk na ka kontaktuar për negociata

Moska nuk ka kontaktuar zyrtarisht me Kievin për negociatat e paqes, por Rusia në çdo rast do të duhet të tërheqë plotësisht forcat e saj që të zhvillohen bisedimet, ka thënë një zyrtar i lartë ukrainas.

“Ne nuk kemi asnjë aplikim zyrtar nga pala ruse për negociatat”, tha Andriy Yermak, shefi i kabinetit presidencial ukrainas.

Çdo bisedë që nuk bazohet në sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht është i papranueshëm, tha ai, sipas Al Jazeera.

Komentet e tij erdhën një ditë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky hodhi poshtë idenë e një armëpushimi të shkurtër me Rusinë, duke thënë se kjo vetëm do t’i përkeqësonte gjërat.Rusia tani po kërkon një armëpushim të shkurtër, një pushim për të rifituar forcën. Dikush mund ta quajë këtë fundi i luftës, por një lehtësim i tillë vetëm sa do ta përkeqësojë situatën”, tha lideri ukrainas.

Kategoritë
BotaLajme