Zlatko Dalić vazhdoi kontratën, ai do të udhëheqë Kroacinë në Kupën e Botës 2026

Zlatko Dalić sot ka vazhduar zyrtarisht kontratën me Federatën Kroate të Futbollit dhe do të mbetet në postin e trajnerit.

Trajneri më i suksesshëm i Kroacisë do të qëndrojë kështu në krye të Vatreh+ deri në fund të ciklit që përfshin Kupën e Botës 2026 në Shtetet e Bashkuara, Meksikë dhe Kanada.

“Zlatko Daliq i përmbushi absolutisht të gjitha synimet që i ishin vënë para tij në këto pesë vjet e gjysmë, dhe në të njëjtën kohë ai nënshkroi dy arritje madhështore në kampionatet botërore në Rusi dhe Katar dhe e çoi Kroacinë drejt medaljeve të argjendta dhe të bronzta, duke u bërë kështu trajneri ynë më i suksesshëm në histori. Prandaj, jam jashtëzakonisht i kënaqur që kemi rënë dakord për vazhdimin e bashkëpunimit, i cili ka qenë absolutisht i shkëlqyer deri më tani”, tha presidenti i HNS, Marijan Kustiq.

Përveçse më i suksesshmi, me vazhdimin e kontratës, Daliç së shpejti do të bëhet edhe trajneri kroat më jetëgjatë.

Ai hyri në vitin e gjashtë në atë pozitë, që ishte i njëjtë me Miroslav Blazheviq dhe Slaven Bilić. Dalić udhëhoqi Kroacinë në gjithsej 70 ndeshje dhe vetëm Ćiro është përpara tij me 72 dhe shumë shpejt do ta thyejë edhe atë rekord.

“Falënderoj Presidentin Kustiq dhe gjithë HNS-në për besimin e madh, si dhe mbështetjen që kam në punën me kombëtaren. E kam theksuar shumë herë se kjo punë është nderi më i madh dhe kënaqësia më e madhe që mund të kem si trajner, dhe me të vërtetë pres me padurim të ardhmen me kombëtaren kroate.Pavarësisht se tashmë kemi arritur suksese të mrekullueshme, kam pasion dhe ambicie të madhe për të vazhduar punën me Kroacinë dhe besoj se ka ende shumë të mëdha. sfidat para nesh”, tha Daliq.

Kategoritë
Sport