Zëvendëskryeministri i Serbisë Vulin vendosi lule në varrin e Stalinit

Zëvendëskryeministri i Republikës së Serbisë, Aleksandar Vulin, ndodhet në një vizitë zyrtare disaditore në Moskë, ku një pjesë të kohës e kaloi duke vizituar varrin e një prej diktatorëve më famëkeq në historinë e njerëzimit, Joseph Vissarionovich Stalin.

Vulin, një person në listën e zezë amerikane,  e Stalinit në Sheshin e Kuq në Moskë.

Joseph Vissarionovich Stalin, i lindur Joseph Dzhugashvili më 18 dhjetor 1878, ishte lideri i Bashkimit Sovjetik nga mesi i viteve 1920 deri në vdekjen e tij në 1953. Stalini u bë Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik në vitin 1922 dhe pas vdekjes së Vladimir Leninit në 1924, ai gradualisht konsolidoi pushtetin dhe u bë udhëheqësi de fakto i Bashkimit Sovjetik.

Mbretërimi i tij u shënua nga industrializimi intensiv, kolektivizimi i bujqësisë dhe centralizimi i pushtetit.

Regjimi i Stalinit njihet për metodat brutale që përdori për të arritur qëllimet e tij. Miliona njerëz vdiqën gjatë periudhës së njohur si Spastrimi i Madh (1936-1938), kur Stalini eliminoi kundërshtarët aktualë dhe potencialë politikë përmes një sërë gjyqesh, ekzekutimesh dhe dëbimesh në kampet e punës të njohura si Gulag.

Vetëm në Holodomor (uria e bukës në Ukrainë) për të cilën Stalini ishte drejtpërdrejt përgjegjës, vdiqën 3.5 deri në 5 milionë njerëz.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Stalini luajti një rol kyç në fitoren e aleatëve mbi Gjermaninë naziste, por trajtimi i tij ndaj popullit të tij mbeti i ashpër, duke përfshirë dëbimet e detyruara dhe shtypjen e pakicave, si për shembull dëbimi i myslimanëve tatarë të Krimesë.

Pas luftës, Stalini konsolidoi kontrollin sovjetik mbi Evropën Lindore, e cila ruhej nga represioni brutal dhe që shënoi fillimin e Luftës së Ftohtë.

Kategoritë
LajmeRajoni