Vuçiq: Pres që situata në Evropë dhe në botë të përshkallëzohet në muajt e ardhshëm

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë fjalimit të sotëm para opinionit tha se pret që situata në Evropë dhe në botë të përshkallëzohet, duke thënë se po jetojmë në kohën e krizës më të madhe gjeopolitike që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Unë pres që situata të përshkallëzohet në muajt në vijim dhe do të përballemi me pasoja shumë të rënda, e kam fjalën për Evropën dhe botën. Por ne duhet të jemi të vendosur të bëjmë punën tonë në mënyrën më të mirë të mundshme, të ruajmë paqen, sigurojnë rritje ekonomike”, tha Vuçiq.

Vuçiq theksoi se Serbisë i duhet stabiliteti i financave publike për të arritur të gjitha qëllimet. Siç tha ai, në tremujorin e parë Serbia ka pasur normën më të lartë të rritjes në Evropë me 4.7 për qind.

Ai tha se inflacioni në qershor ishte 4.1 për qind dhe se duhet të vazhdojë të bjerë. Ai thotë se janë në punësim rekord prej 2.313.000 personash. Rezervat valutore janë 27 miliardë euro, shton Vuçiq, kurse rezervat e arit janë 41.3 ton.

Po ashtu, ai pret përçarje të mëdha në treg – nga produktet energjetike te ushqimet, jo vetëm në Serbi, por edhe në mbarë botën.

Vuçiq ka folur edhe për taksitë fluturuese, duke shtuar se janë duke negociuar me pesë kompani globale.

“Në vetëm dhjetë vjet, ne do të kemi njëzet mijë makina që fluturojnë mbi ne në orë. Që të mos mendoni se po flas për mrekulli dhe përralla, për fat të keq nuk do të jemi të parët. Do të jemi, shpresoj, ndër të parët në Evropën do ta kemi në vitin 2027”, tha Vuçiq.

Kategoritë
LajmeRajoni