Vuçeviq: Deri në orën 14:00 ushtria plotësisht në gatishmëri

“Jemi në pritje të një zgjidhje politike”, ka thënë Ministri i Mbrojtjes i Serbis, Millosh Vuçeviq, i cili i tha se deri në ora 14:00 të pasdites do të “përfundojnë zhvendosjen e njësive ushtarake” siç ka urdhëruar Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të premten.

“Njësitet e Ushtrisë së Serbisë do të jenë të përgatitura për të kryer çdo urdhër, me shpresën që të gjejmë zgjidhje politike”, tha ai, siç e cituan mediat serbe.

Vuçeviq pati kritika edhe qortim edhe ndaj KFOR-it, për të cilët tha se po mbrojnë Policinë e Kosovës “dhe uzurpuesit e demokracisë”.

“Kordoni i KFOR-it mua më duket që është kordon për të fuqizuar mbrojtjen e Policisë së Kosovës kundër njerëzve duarthatë…Sot ambasadori amerikan në Prishtinë ftoi këta kryetarët të vetëshpallur të zgjedhur në kontonjerë, dy prej të cilëve u përgjigjën – dy nga partia e Thaçit, dy nga të Kurtit nuk u përgjigjën. As aty nuk është kompletuar”, ka thënë Millosh Vuçeviq.

“I takon politikës dhe diplomacisë që të gjejnë zgjidhje politike…pritet që kjo do të zgjidhet politikisht”, ka thënë ministri serb.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreRajoni