Vizita e Kurtit në kompaninë e dronëve, Morina: Mesazh për vendet që kanë tendenca për destabilizim

Ish-nënkoloneli i Policisë së Kosovës, Refki Morina vizitën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Turqi dhe specifikisht në kompaninë e dronëve Bayraktar e ka quajtur kthesë të rëndësishme për vendin dhe raportet Kosovë – Turqi.

Në emisionin “FIVE”, Morina ka thënë se vizita e Kurtit në Turqi dhe takimi i tij me nga presidentin e këtij shteti, Rexhep Taip Erdogan është kontinuitet i bashkëpunimit në mes dy vendeve.

“Vizita e Kurtit në Turqi, takimi i tij me Erdoganin, kontinuitet i shtetësisë së Kosovës dhe bashkëpunimit të Kosovës me Turqinë. Turqia mbetet një ndër vendet mike tona, biseda ma shumë se ni orëshe mes tyre, ka filluar etapë e re e zhvillimeve ekonomike në fushën e sigurisë në mes të Kosovës dhe Turqisë”, ka deklaruar Morina.

Sipas tij, vizita e Kurtit në fabrikën e prodhimit të dronëve në Turqi është mesazh që do të ketë hapa të mëtutjueshëm edhe në ushtri edhe në polici dhe çështjet ekonomike në tërësi.

Ai këtë vizitë e cilëson edhe mesazh për vendet që dëshirojnë të destabilizojnë Kosovën.

“Në fabrikën e dronëve dhe nënshkrimi i marrëveshjeve për armatim, mesazh se ushtria e Kosovs vazhdimisht armatoset, kjo vizitë bën që të kemi hapa të mëtutjueshëm edhe në ushtri edhe në polici edhe cështjet ekonomike në tërësi. Me këtë i jepet mesazh Serbisë dhe vendeve tjera që mundohen ta destabilizojnë vendin”, ka vijuar ai.

Ndryshe, dje, kryeministri Albin Kurti është takuar me vëllezërit pronarë të kompanisë së dronëve Bayraktar TB-2 në Turqi, duke bërë të ditur se ka vizituar edhe prototipin e avionit luftarak pa pilot të kësaj kompanie.

Kurti ka shkruar në Facebook të hënën se kompania turke është pioniere në industrinë e mbrojtjes dhe aviacionit, duke theksuar se Kosova i ka në arsenalin e saj këto lloj dronësh.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi