Vaterpolisti i njohur kroat u sëmur nga një sëmundje për të cilën nuk ka shërim dhe i humbën flokët

Vaterpolisti i njohur kroat Ivan Buljubasic ka folur hapur për sëmundjen autoimune që e ka prekur.

Buljubasic (35) vuante nga alopecia, një sëmundje që shkakton rënie të flokëve nga koka dhe qime nga pjesë të tjera të trupit.

Ish-kapiteni i ekipit kroat të vaterpolos ka folur për gjithçka në rrjetet sociale. Siç ka treguar ai, ditët e fundit qarkullojnë histori të ndryshme, që nga fakti se po vdes e deri te historitë se mjekrën dhe flokët e ka rruar vetë.

“Le ta bëjmë këtë, sepse tani po dëgjoj lloj-lloj historish. Nga sëmundja e rëndë, deri te vdekja, deri te fakti që jam çmendur plotësisht dhe kam rruar mjekrën dhe flokët për shkak të saj. Asnjë nga sa më sipër nuk është e vertete.Nuk kam qene kurre me e lumtur ne jeten time,me e plotesuar dhe e kenaqur se sa jam tani.Ndihem mire fizikisht,dhe vetem lulet po lulzojne ne familje dhe martese.Megjithate qe cdo gje te mos ishte kaq roze,dikush nga më lart u përfshinë gishtat dhe unë u bëra alopecia”, ka thënë Buljubasic në llogarinë e tij në Facebook dhe ka vazhduar:

“Për ata që nuk e dinë, është një sëmundje autoimune që sulmon folikulën e flokëve. Këtë herë fitova llotarinë dhe mora formën më të keqe të mundshme të alopecisë, të ashtuquajturën alopecia universalis. Rënia ime e flokëve nuk ndaloi vetëm mjekrën ose flokët e mi, por vazhdoi të përhapej në të gjithë trupin. Së shpejti me shumë mundësi do të jem pa vetulla dhe qerpikë. Me këtë ju paralajmëroj të mos bëni panik kur të më shihni. Shkaqet e alopecisë mund të jenë të ndryshme, është hulumtuar sa duhet, dhe kura nuk është gjetur ende, dhe ka ende shumë konfuzion nga zgavra në bosh,” shtoi Buljubasic.

Vaterpolisti, i cili fitoi medaljen e artë me Kroacinë në Lojërat Olimpike të Londrës, shpjegoi pak më shumë situatën dhe shtoi se nuk ka probleme me situatën aktuale.

“Alopecia nuk është ngjitëse! Mund të shoqëroheni akoma me mua. Pra, përveçse të dukeni të sëmurë, ju siguroj se gjithçka është e shkëlqyeshme dhe unë jam akoma Buljo “normale”. Nuk kam asnjë problem me gjendjen time aktuale, shaka janë Gjithmonë e mirëpritur dhe unë premtoj se Marina nuk do t’i godasë askujt një shuplakë si Will Smith i Chris Rock kur përmendi alopecinë e gruas së tij në Oscars vitin e kaluar. Sinqerisht, unë isha më i shqetësuar se si do të reagonte Noa ndaj gjithë këtij ndryshimi të papritur, por ajo na dëshmoi e gjitha edhe njehere se nje mrekulli e vogel e nje femije dhe sic e shihni ne vizatim, babi eshte akoma baba, pavaresisht pamjes se tij. Kaq shume per mua. Ju lutem me pershendetni vetem pozitivisht dhe me gezim”, perfundoi Buljubasic.

Kategoritë
Sport