Ushtria izraelite hodhi gaz lotsjellës në një ndeshje në Palestinë, tifozët dhe lojtarët u mbytën në tym

Në stadiumin Faisal Al-Husseini në Palestinez Al-Ram, një qytet i vogël afër Jerusalemit, mbrëmë pati një trazirë të madhe gjatë ndeshjes finale të Kupës së Ligës së Palestinës midis Jabal Al-Mukaber dhe Markaz Balata.

Sipas mediave palestineze, forcat ushtarake izraelite hynë në kompleksin e stadiumit në pjesën e parë të ndeshjes dhe hodhën disa bombola me gaz lotsjellës në fushë, pas së cilës ndodhi kaos.

Ambulanca kishte duart plot dhe sipas informacioneve fillestare të gjithë personat janë në gjendje stabile.
Dhjetra tifozë filluan të mbyten dhe në panik vrapuan nëpër fushë drejt dhomave të zhveshjes.

Mirëpo, as situata në dhomat e zhveshjes nuk ishte ideale. Tymi ka hyrë edhe në dhomat e zhveshjes, ndërsa lojtarët kanë kërkuar edhe ndihmë mjekësore.

Portieri i Jabal Rami Hamadi ishte më i keqi, por pas ndërhyrjes mjekësore i kërkoi arbitrit të vazhdonte lojën.
Mirëpo, një gjë e tillë nuk ndodhi dhe Jabal Al-Mukaber u shpall fitues i Kupës së Ligës për shkak se priste 1:0 në momentin e pushimit. Ky klub është edhe kampion i Ligës së Bregut Perëndimor.

Kategoritë
Sport