UEFA e detyroi arbitrin Taylor të largohej nga Euro pasi humbi një penallti për Gjermaninë kundër Spanjës

Gjyqtari anglez Anthony Taylor përfundoi pjesëmarrjen e tij në Euro pasi humbi një penallti për Gjermaninë kundër Spanjës në çerekfinale kur Marc Cucurella ndaloi gjuajtjen me dorë të Jamal Musialës.

Edhe pse UEFA nuk e bëri të ditur publikisht se Taylor gaboi dhe dëmtoi gjermanët, ata vendosën ta dërgojnë në shtëpi dhe nuk do ta shohim më në Euro.

Slloveni Slavko Vinçiq do të gjykojë ndeshjen e parë gjysmëfinale mes Spanjës dhe Francës, ndërsa gjermani Felix Zwayer të dytën mes Holandës dhe Anglisë.

Sipas burimeve të UEFA-s të siguruara nga mediat angleze, kandidatët më seriozë për ndarjen e drejtësisë në takimin final të 14 korrikut në Berlin janë italiani Daniele Orsato, polaki Szymon Marciniak dhe anglezi Michael Oliver.

Kategoritë
Sport