Turqit vërshuan Instagramin e Tadiqit me komente pas një lëvizjeje që kërkon shpjegim

Tifozët turq kanë hedhur komente në llogarinë në Instagram të futbollistit serb Dushan Tadiq pas incidenteve në ndeshjen ndërmjet Feyenoord dhe Ajax.

Mbrëmë është luajtur dueli gjysmëfinal i Kupës së Holandës mes dy rivalëve më të mëdhenj Feyenoord dhe Ajax dhe mysafirët pas një dueli plot tension kanë kaluar në finale.

Në fushë ka pasur ndërprerje, incidente dhe zënka nga tifozët dhe në një moment në qendër të vëmendjes kanë qenë kapitenët e dy rivalëve Orkun Kokca dhe Dushan Tadiq.

Dyshja as nuk u shtrënguan për dore para fillimit të ndeshjes pasi Kokca refuzoi sepse në shkurt Tadić ishte i vetmi kapiten i një ekipi holandez që refuzoi të mbante shiritin e kapitenit në shenjë mbështetjeje për viktimat e tërmetit në Turqi.

Gjysmë ore para përfundimit ndodhi një incident dhe Tadiq po bënte me duar ushqimin dhe dyshemenë. Futbollisti serb fillimisht i ka treguar gojën turkut, e më pas ka treguar për dyshemenë. Në rrjetet sociale u spekulua se Tadiqi e ka bërë për të tallur agjërimin e Ramazanit të Kokcu-s.


Mirëpo, askund nuk ka asnjë konfirmim të atij informacioni dhe asgjë nuk është e qartë për vetë Kokcu, siç tha pas ndeshjes në konferencën për shtyp. Por ky gjest kërkon shpjegim nga Tadiqi, sepse ai mund të marrë një dënim të rëndë nëse rezulton se ai ka fyer fenë e Koktsusë dhe myslimanët në mbarë botën.

Gjatë asaj kohe, profili i tij në Instagram ishte “bllokuar” me komente të fansave turq të cilët nuk ia falnin këtë.

Nga kërcënimet me vdekje dhe mesazhet “ke vdekur”, te mallkimet familjare dhe përmendjet e Perandorisë Osmane. Mijëra komente me flamuj dhe sharje turke varrosën profilin e Tadiqit, dhe jo vetëm postimi i fundit, gjashtë javë më parë, por edhe postimet më të vjetra ishin në “shënjestër”.

Kategoritë
Sport