Turqia synon tregti miliardëshe me Kosovën deri në fund të vitit

Turqia pret që vëllimi i tregtisë dypalëshe me Kosovën të arrijë në 1 miliard dollarë deri në fund të vitit 2024, tha të hënën ministri turk i Tregtisë, Ömer Bolat, duke theksuar marrëdhëniet e përbashkëta historike, politike dhe ekonomike midis dy vendeve, si dhe bashkëpunimin tregtar.

“Besoj se momenti pozitiv që kemi fituar në vëllimin tonë tregtar gjatë viteve do të vazhdojë dhe ne do të arrijmë nivelin e 1 miliard dollarëve deri në fund të vitit 2024”, tha Bolat.

Ai vuri në dukje se kjo shifër arriti në 785 milionë dollarë në vitin 2023.

Në fjalimin e tij në Forumin e parë të Biznesit Turqi-Kosovë të mbajtur në selinë e Bordit për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Diplomatike (DEIK) në Stamboll, Bolat tha se investimet e firmave turke në Kosovë arritën në 429 milionë euro (465 milionë dollarë) që nga viti 2023 dhe se aktualisht, Turqia është vendi i gjashtë që ka investuar më shumë në Kosovë, sipas statistikave të Bankës Qendrore të Kosovës.

` “Ne jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me miqtë tanë kosovarë në Lojërat Mesdhetare të vitit 2030 që do të mbahen. në Prishtinë”, theksoi ai.

Bolat tha se zhvillimi i bashkëpunimit ekonomik ndërmjet dy vendeve do të kontribuojë shumë në ekonomitë e tyre dhe mirëqenien e rajonit dhe për këtë, ai theksoi se do të nënshkruajë një protokoll për Komitetin e Përbashkët Ekonomik dhe Tregtar Turqi-Kosovë.

“Ne do të krijojmë një sistem të shpejtë për të mundësuar që të ndërmerren hapa konkretë për përmirësimin e marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare, pasi nuk kemi dyshim se përpjekjet tona do të kontribuojnë në prosperitetin e dy vendeve, dhe si kandidate për anëtarësim në BE, Kosova është një vend i rëndësishëm. Për këtë arsye, ky protokoll do të sjellë bashkëpunim të frytshëm në të ardhmen”, tha ministri turk.

/Telegrafi/

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi