Turku nuk pranoi t’i jepte dorën Tadiqit, nuk donte as ta shikonte kapitenin e Serbisë

Në Holandë, edhe dy ditë pas derbit të madh, flitet për fitoren e Feyenoord ndaj Ajax-it (3:2), por edhe për situatën e ndodhur pak para fillimit të lojës.

Gjegjësisht, gjatë përshëndetjes tradicionale të kapitenit me gjyqtarët para fillimit të ndeshjes, në qendër ishin Dushan Tadiq në njërën anë dhe Orkun Kökcü në anën tjetër.

Përfaqësuesja turke me atë rast vendosi të mos i jepte dorën Tadiqit dhe as që donte ta shikonte në sy.

Mediat holandeze zbuluan shpejt se arsyeja ishte se Tadić refuzoi të mbante shiritin e kapitenit muajin e kaluar në shenjë mbështetjeje për viktimat e tërmetit në Turqi.

I gjithë skuadra e Ajax-it më pas veshi fanella mbështetëse dhe madje dhuroi para nga shitja e fanellave, por kjo nuk mjaftoi për Kökcü-n.

Turki padyshim kishte arsyet e tij për të insistuar në kasetë, por Tadić thjesht nuk donte ta merrte me vete.

Përfaqësuesi serb ka pritur për disa kohë që Kökcü të shtrëngojë dorën dhe kur ka kuptuar se turku nuk e dëshiron, është larguar.

Fjala vjen, Feyenoord fitoi pas një kthese të madhe me rezultat 3:2 dhe fitoi një avantazh të madh prej gjashtë pikësh në krye të tabelës.

Kategoritë
Sport