Transfermarkt: Guardiol është bërë stoperi më i shtrenjtë në botë

Joshko Guardiol (20) është mbrojtësi më i shtrenjtë në botë sipas të dhënave të reja të Transfermarkt, uebsajti më i famshëm që vlerëson vlerën e futbollistëve. Vlera e mbrojtësit kroat, i cili luan për RB Leipzig, u rrit nga 60 në 75 milionë euro dhe tashmë ndan vendin e parë me portugezin e Manchester Cityt, Ruben Dias.

Transfermarkt përditësoi vlerat pas Kupës së Botës në Katar, ku Guardiol ishte fantastik dhe fitoi medaljen e bronztë me shokët e tij. Guardiola dhe Dias pasohen nga një seri mbrojtësish me vlerë 70 milionë euro: Reece James (Chelsea), Alphonso Davies (Bayern), Achraf Hakimi (PSG), Matthijs de Ligt (Bayern), Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Joao Cancelo. (Manchester City) dhe Marquinhos (PSG).

Përveç Guardiolës, është rritur vlera e dy lojtarëve të tjerë të kombëtares kroate – Dominik Livaković dhe Josip Juranović. Të dy ata dhanë paraqitje të mira, me faktin se në garën për portierin më të mirë të turneut ishte edhe Livaković, i cili përfundimisht shkoi për argjentinasin Emiliano Martinez. Fillimisht Juranoviç konsiderohej si një nga hallkat më të dobëta të skuadrës së trajnerit Zlatko Dalić, por ai tregoi shumë.

Guardiol do të thyejë rekordin

Vitin e kaluar, Guardiol u largua nga Dinamo në RB Leipzig për 18.8 milionë euro, ndërsa tashmë këtë verë u lidh me klubet më të mëdha evropiane, edhe pse kontrata e tij me skuadrën e ligës së parë gjermane është e vlefshme deri në vitin 2027.

Ai ka qenë i lidhur me një numër klubesh, me Manchester City dhe Chelsea që dallojnë, ndërsa një zyrtar i Real Madrid tha se ata aktualisht nuk po punojnë për të sjellë Guardiolën pavarësisht asaj që kanë shkruar mediat spanjolle. Kudo që të shkojë, Guardiol pothuajse me siguri do të arrijë një transferim rekord, pasi përmenden shuma më të larta se 100 milionë euro.

“Të gjitha ofertat për Guardiolën shkojnë në spam”

Asnjëherë nuk është paguar kaq shumë për një mbrojtës. Rekorderi aktual është Harry Maguire, për të cilin Manchester United pagoi 87 milionë euro. Megjithatë, teksa po llogaritet nëse dikush do ta blejë Guardiolën tashmë në afatin kalimtar të janarit apo vetëm në verë, nga Gjermania kanë mbërritur një lajm që mund të ndryshojë shumë plane.

Gazetarja e Bild, Yvonne Gabriel njoftoi dhe insajderi i njohur gjerman i transferimeve Florian Plettenberg nga Sky Sport konfirmoi se kontrata e re e Guardiol me RB Leipzig, e vlefshme deri në vitin 2027, ka një klauzolë largimi në verën e vitit 2024, kur ai do të jetë i disponueshëm për transferim në. 110 milionë euro.

Drejtori sportiv i Leipzig, Max Eberl, hedh poshtë mundësinë e një transferimi për momentin. I pyetur nga gazetarët nëse kishte marrë ndonjë ofertë për Guardiolën me e-mail, Eberl u përgjigj duke buzëqeshur: “Të gjithë shkojnë në spam. Guardiol, ofertë, spam direkt. Kështu që unë nuk kam marrë ende asnjë e-mail”.

Kategoritë
Sport