Trajneri rumun zbuloi se çfarë do të kishte ndodhur nëse Messi do të kishte refuzuar të vishte mantelin e zi

LEO MESSI ngriti trofeun e kampionit të botës i veshur me një mantel të zi, ose bishtu, një mantel tradicional i veshur nga qytetarët e pasur të Katarit, të cilët shpesh e veshin atë mbi pjesën tjetër të rrobave të tyre. Gjatë ceremonisë së dorëzimit të trofeut të kampionit të botës në shpinën e Messit, pak para se argjentinasi i famshëm të shkonte të ngrinte kupën, ajo u vendos nga sheiku i Katarit Tamim bin Hamad Al Thani.

Kjo lëvizje shkaktoi shumë debate në botën e futbollit. Shumë u zemëruan nga kjo lëvizje, duke pretenduar se sheiku i vodhi kështu lavdinë Messit dhe se lojtari më i mirë në botë duhet ta kishte refuzuar atë akt dhe të merrte kupën me një fanellë argjentinase. “Por pse? Nuk kishte nevojë për këtë,” tha 37-vjeçari, ish-reprezentuesi i Argjentinës, Pablo Zabaleta, i cili ndoqi finalen e Kupës së Botës mes Argjentinës dhe Francës si komentator ekspert për BBC.

Mirëpo, ka nga ata që e justifikojnë reagimin e Messit duke pretenduar se ai u soll me dinjitet dhe se nuk donte të shkaktonte asnjë skandal për respekt ndaj mikpritësit.

 

Trajneri rumun thotë se Messi bëri mirë

Trajneri rumun Ciprian Panait, i cili prej shumë vitesh punon në vendet e Gjirit Persik, tha se është mirë që Messi të vishte mantelin, sepse çdo reagim tjetër do të shkaktonte shumë probleme, madje edhe skandal diplomatik. do t’i shkaktonte atij një sërë vështirësish në PSG.

“Unë shoh që disa nga kolegët e mi kanë bërë deklarata për këtë rast dhe atë në injorancë të plotë. Nëse Messi nuk do ta kishte veshur atë mantel, do të ishte fyerja më e madhe për shehun e Katarit dhe do të kishte lindur një konflikt diplomatik. Ata që po thone tani ate qe po thone duhet te dihet qe Panait i tha digisport rumun dhe shtoi:

“Unë, pas gjashtë vitesh në Arabinë Saudite, dua të them se vetëm klasa sunduese e vesh atë mantel, vetëm njerëz shumë të pasur, dhe kur e merr, do të thotë se je pjesë e familjes së tyre, do të thotë se je i mirëpritur në atë rreth. Është akti më i madh i mundshëm i respektit të treguar ndaj jush. Kur Emiri i Katarit ju ofron këtë dhuratë, nuk mendoj se dikush mund të përballojë të mos e pranojë. Messi është te PSG, apo jo? A e dini kush është bosi i PSG-së? Familja mbretërore, jo Nasser Al Khelaifi”, përfundoi trajneri rumun.

Kategoritë
Sport