Tenisti legjendar i mbijetoi masakrës së shkollës ku u vranë 16 nxënës dhe mësues

Në një kohë, tenisti më i mirë në botë, Andy Murray, ishte dëshmitar i një tragjedie dhe tmerri të madh të ngjashëm me atë të Beogradit, kur në vitin 1996 një sulmues vrau 16 fëmijë dhe një mësues në një masakër në shkollë në Dunblane të Skocisë.

Ylli i tenisit, i cili në atë kohë ishte vetëm nëntë vjeç, pranoi se e njihte vrasësin Thomas Hamilton (43), me të cilin madje hipi në një makinë.

Murray dhe vëllai i tij Jamie ishin në klasë në mars 1996 kur Hamilton sulmoi palestrën e shkollës fillore, i armatosur me katër pistoleta dhe 700 fishekë, më pas vrau studentët përpara se të vriste veten.

Skocezi foli për herë të parë për tragjedinë në dokumentarin Amazon Prime Video “Andy Murray: Resurfacing”, dhe tregoi sesi tenisi u bë një “arratisje” nga tragjedia që ai për fat të mirë shmangu.

Ish-i numër 1 i botës më parë përmendi vetëm shkurtimisht tragjedinë e Dunblane në një program të BBC-së në vitin 2013, por kurrë nuk foli për njohjen e vrasësit.

Ai nuk mundi as të fliste ballë për ballë për tragjedinë në film, duke lënë një postë zanore për regjisorin. Nëna e tij tregoi se klasa e Andit ishte nisur për në sallë, por se ata dëgjuan një zhurmë që i bëri ata të ktheheshin mbrapa dhe të shmangnin gjakderdhjen.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar veproi në vazhdën e Dunblane, të shtënat masive më vdekjeprurëse në historinë moderne britanike, duke miratuar ligje të ashpra për armët. Që atëherë, asgjë e ngjashme nuk ka ndodhur në ishull.

Kategoritë
Sport