Turqia

 • MSH fuqizon bashkëpunimin në shëndetësi me Turqinë

  Një delegacion i Ministrisë së Shëndetësisë, i udhëhequr nga sekretari i përgjithshëm Naim Bardiqi po qëndron për vizitë në Turqi, gjatë së cilës ka zhvilluar takime të rëndësishme me autoritet më të larta shtetërore të shëndetësisë të këtij shteti. Sekretari i përgjithshëm Naim Bardiqi në takim me zëvendësministren e...
 • Trump ndryshe shkruan në Twitter ndryshe flet në telefon

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij amerikan Donald Trump, transmeton Gazeta e Re. Sipas burimeve presidenciale, raporton AA, në telefonatën mes Erdogan dhe Trump, krahas marrëdhënieve dypalëshe, janë diskutuar edhe zhvillimet e fundit në Siri. Dy liderët, të cilët kanë...
 • Turqia e kishte nënshkruar që në vitin 2013, Kosova ende mban peng marrëveshjen për tregtinë e lirë

  Po bëhen afro gjashtë vjet që kur në Ankara, në shtator të vitit 2013, është nënshkruar marrëveshja për tregti të lirë mes Kosovës e Turqisë. Marrëveshja ishte nënshkruar pas negociatave të vazhdueshme për një vit në mes të dy ekipeve negociatore, shkruan Gazeta e Re. Marrëveshja për tregti të...
 • Përçarje mes Turqisë dhe SHBA-së për YPG/PKK-n

  Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu deklaroi se Turqia nuk do të përmbahet nga veprimet ushtarake për të mbrojtur kufijtë e saj, nga ajo që ai e përshkruan si kërcënim prej militantëve të YPG/PKK-së Deklarata e ministrit u bë të mërkurën, një ditë pasi Turqia hodhi poshtë kërkesën e...
 • Turqia merr përsipër shkollat e lidhura me FETO-n në Pakistan

  Fondacioni i Turqisë Maarif ka marrë përsipër menaxhimin e institucioneve arsimore të lidhura me Organizatën Terroriste Fetullah (FETO) në Pakistan. Fondacioni i Turqisë Maarif ka marrë përsipër menaxhimin e institucioneve arsimore të lidhura me Organizatën Terroriste Fetullah (FETO) në Pakistan, transmeton Anadolu Agency (AA). Siç bën të ditur fondacioni...
 • Trump lëvdata Presidentit Erdogan: Turqia do të çrrënjos DEASH-in në Siri

  Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka thënë se homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdoğan, e ka informuar atë “shumë fuqishëm” se Turqia “do të çrrënjos çdo gjë që ka mbetur nga DEASH-i në Siri. Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, Trump shkroi se, “Presidenti i...
 • Trump i vendosur për tërheqjen nga Siria: Në vazhdim Turqia do të bëj atë që duhet

  Presidenti Donald Trump nuk do të ndryshojë mendimin për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria, tha shefi në detyrë i personelit të tij të djelën. “Presidenti u ka thënë njerëzve që në fillim se ai nuk dëshiron që ne të qëndrojmë përgjithmonë në Siri”, tha Mick Mulvaney për një...
 • OKB: Turqia tregon bujari të pabesueshme për refugjatët sirianë

  Sipas një përfaqësuesi të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Bujqësi (FAO), Turqia tregoi një “bujari të pabesueshme” për sirianët në vend. Në një bisedë për Anadolu Agency (AA), përfaqësuesi i organizatës FAO në Turqi, Viorel Gutu, tha se Turqia tregon bujari të pabesueshme ndaj refugjatëve sirianë...
 • Erdogan: Si mund të qëndrojmë duarkryq teksa sirianët në lindje të Eufratit na shohin si shpresë

  Turqia do të nisë operacionin ushtarak në lindje të lumit Eufrat në Siri “në çdo moment”, tha presidenti i vendit Recep Tayyip Erdoğan. “Në çdo moment mund ta fillojmë operacionin e ri në Siri, sidomos në lindje të Eufratit, përgjatë kufirit prej 500 kilometrash”, tha Erdogan në një ceremoni...
 • Ja për çfarë folën në telefon Trump dhe Erdogan

  Dje në orët e vona të natës, presidenti i ShBA-së, Doanld Trump zhvilloi bisedë telefonike me homologun turk, Rexhep Tajip Erdogan Donald Trump, transmeton Gazeta e Re. Sipas të dhënave të siguruara nga burimet e presidencës, raportojnë emdiat turke, përcjell Gazeta e Re, gjatë bisedës telefonike u diskutuan zhvillimet e...
 • Erdogan: Nëse ShBA-të nuk mbajnë fjalën për lindjen e Eufratit atëherë vitin e ri do të fillojmë me operacione të reja në Siri

  Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, njoftoi se operacioni për të çliruar lindjen e Eufratit në veri të Sirisë nga organizata terroriste YPG/PKK do të fillojë brenda shumë shpejt. Në një fjalim në Samitin e Industrisë Turke të Mbrojtjes në Ankara, Erdoğan theksoi se kanë përfunduar përgatitjet...
 • “Lajmet në lidhje me qëndrimin e Turqisë zyrtare për transformimin e ushtrisë së Kosovë janë shpifje”

  Sot në disa portale t n Kosovës është shpërndarë një lajme ku pretendohet se është zbuluar një dokument në lidhje me qëndrimet e shteteve anëtarë të NATO-s karshi formimit të ushtrisë së Kosovës, burimi i këtyre lajmeve shihet se është gazeta-express. Në lajm shkruan se “Gjermania dhe Turqia zyrtare,...
 • Fytyra e princit saudit kur e pa Trumpin dhe momenti kur në skenë shfaqet Erdogan (Foto)

  Vazhdon Samiti i Liderëve të G20-s në Argjentinë, në këtë samit marrin pjesë 19 liderë dhe delegacione nga Bashkimi Evropian, Nga FMN, dhe OKB ku punimet ndiqen nga mbi tre mijë gazetarë nga mbarë bota. Kryesuesi i radhës së samitit dhe Presidenti i Argjentinës, Mauricio Macri, pas mbledhjes, priti liderët me...
 • “Koka” e Gylen për heshtjen mbi Khashoggi, SHBA provokon Turqinë

  Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi ka trazuar ujërat në politikën ndërkombëtare dhe raporti i CIA-s ku fajësohet princi i kurorës në Arabinë Saudit, Mohammed bin Salman për torturat dhe ekzekutimin i ka hedhur “benzinë zjarrit”. Ndërkohë, duket se SHBA e ka marrë seriozisht çështjen dhe do të evitojë skandalin...
 • “Turqia pret që SHBA-ja të ndërpresë bashkëpunimin me grupin terrorist YPG”

  Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, duke shprehur shqetësimin mbi imazhet ku ushtarët amerikanë janë bashkë me terroristët e PKK/YPG, tha se “Nga SHBA-të presim që të ndërpresë bashkëpunimin që ka me organizatën terroriste YPG ashtu siç premtoi” Akar i cili gjendet në Halifax të Kanadasë për të...