Statuja e Zlatan Ibrahimovicit do të qëndrojë në një vend sekret edhe pas riparimit

Statuja e yllit suedez të futbollit Zlatan Ibrahimovic, e cila u dëmtua nga vandalët, është restauruar pas tre vitesh, por nuk do të kthehet në bazamentin përballë stadiumit në Malmo.

Autoritetet e qytetit atje vendosën ta mbanin të sigurt nga “tifozët e paparashikueshëm” në një vend sekret.

“Ndoshta diçka do të ndryshojë në të ardhmen. Por ne nuk jemi ende atje,” tha këshilltarja bashkiake Janne Grönholm për Sydsvenskan.

Sipas autoriteteve të qytetit, ende nuk ka ardhur koha që statuja të dalë sërish në publik, sepse ka ende mospëlqim të madh për Ibrahimoviçin.

“Së pari duhet të gjejmë një vend të përshtatshëm. Prandaj nuk shoh ndonjë problem nëse statuja fshihet nga publiku për një kohë,” tha politikani i qytetit për gazetën.

Ibrahimović, i cili ka lindur në Malmö në vitin 1981 nga prindër nga ish-Jugosllavia, është një i preferuari i madh i publikut suedez, por ai ka inatosur fansat nga vendlindja e tij.

Statuja prej tre metrash e Ibrahimović-it, e derdhur në bronz, u zbulua më 8 tetor 2019. Skulptura gjysmë ton është vendosur në një bazament prej tetë tonësh të bërë nga graniti i kuq përpara stadiumit në Malmö.

Së shpejti, mediat suedeze zbuluan se Ibrahimović u bë bashkëpronar i Hammarby të Stokholmit, një klub i madh rival në ligën suedeze. Dhe jo vetëm kaq, Ibrahimovic më pas deklaroi publikisht se donte që klubi Hammarby të bëhej klubi më i madh në të gjithë Skandinavinë.

Statuja u bë një objektiv i vazhdueshëm i vandalëve, të cilët sulmuan disa herë skulpturën. Së pari, ata varën një tas tualeti në të, e spërkatën me bojë të bardhë dhe shkruan fjalë raciste dhe kërcënime me vdekje në dyshemenë pranë statujës.

Në mes të dhjetorit të të njëjtit vit, statujës iu pre këmba e majtë dhe para Krishtlindjeve iu pre edhe hunda. Në të njëjtën kohë, statuja e praruar ishte lyer me argjend dhe gishti në këmbën e majtë u sharrua.

Natën e 5 janarit 2020, statujës iu prenë këmbët dhe e gjithë skulptura ra. Statuja më pas u hoq dhe u dërgua për riparime.

Kishte gjithashtu plane serioze për të zhvendosur statujën në Stokholm, por Ibrahimović nuk ishte dakord me zhvendosjen e statujës. Sulmuesi suedez është anëtar i Milanit italian që nga viti 2020, raporton STA.

Kategoritë
Sport