Stadiumet në Gjermani do të ndryshojnë emrat për qëllimet e Kampionatit Evropian 2024.

Kampionati Europian, i cili do të mbahet vitin e ardhshëm në Gjermani, do të zhvillohet në dhjetë qytete dhe dhjetë stadiume, madje nëntë prej tyre do të jenë të njëjtë me Kampionatin Botëror të vitit 2006.

Në atë kohë kampionati luhej në 12 stadiume, ndaj kësaj here Kaiserslautern, Hanover dhe Nuremberg do të jenë pa ekip vendas.
Pritësi i ri është stadiumi i bukur i Dyseldorfit, i cili do të thyejë një rekord edhe pesë muaj para Euros.

Pikërisht aty do të hapet Kampionati Evropian i Hendbollit, me numrin më të madh të shikuesve në historinë e një ndeshjeje të vetme hendbolli.
Në të kundërtën, stadiumet nuk do të përdorin emrat aktualë gjatë Kampionatit Evropian, por do të përshtaten.

Shumica e stadiumeve të klubeve gjermane janë aktualisht me emrin e sponsorit, i cili do të hiqet nga emri për qëllime të Euros, i cili më së shumti do të përshtatet me qytetet ku ndodhen.

ISLANDERËT PO VJEN

Ja kush transmeton ndeshjen e parë të Dragoit në eliminatoret për Kampionatin Evropian

Në këto stadiume mundësinë për të luajtur do të ketë edhe kombëtarja e Bosnjë-Hercegovinës, e cila kualifikimin do ta nisë me ndeshjen e nesërme ndaj Islandës në Zenicë.

Stadiumi për Euro 2024 dhe emrat e ndryshuar:

Olympiastadion -> Olympiastadion Berlin

Allianz Arena -> Munich Football Arena

Signal Iduna Park -> BVB Stadium Dortmund

Mercedes-Benz Arena -> Shtutgart Arena

Veltins-Arena -> Arena AufSchalke

Deutsche Bank Park -> Frankfurt Arena

Volksparkstadion -> Volksparkstadion Hamburg

Merkur Spielarena -> Düsseldorf Arena

RheinEnergieStadion -> Stadiumi i Këlnit

Red Bull Arena -> Stadiumi Leipzig

Kategoritë
Sport