Si filloi sulmi huligan ndaj lojtarëve të Barcelonës: Një video e re e kaosit është shfaqur

Kaosi pas derbit të qytetit mes Espanyolit dhe Barcelonës është ende në fokus të publikut dhe gazeta e respektuar Marca ka publikuar një video ku tregon se si ndodhi gjithçka.

Lojtarët e Barcelonës mbrëmë fituan 4:2 nga rivali i qytetit Espanyol dhe fituan titullin kampion të Spanjës ndaj një kundërshtari të zemëruar. Për më keq për vendasit, Espanyol me një humbje të re është forcuar edhe më shumë në zonën që të çon në një renditje më të ulët.

Tifozët e pakënaqur nuk kanë mundur të shikojnë festën e kundërshtarëve dhe trishtimin e lojtarëve të tyre, ndaj janë futur në fushë. Lojtarët e Barcelonës filluan të vrapojnë drejt dhomës së zhveshjes në panik.
Nga tribuna, ku ndodhen ultrasit më të zjarrtë të Espanyol, filloi kaosi. Në videon e re shihet qartë se si ka ndodhur gjithçka dhe huliganët fillimisht kanë prishur gardhin mbrojtës.

Në fillim, vetëm disa tifozë u hodhën në lëndinë, por më pas dhjetëra prej tyre ndoqën, duke vrapuar në fushë dhe duke ndjekur lojtarët e Barcelonës.

Madje, ata u mbështetën nga ata që nuk vrapuan në fushë dhe kënduan për t’i “kapur e kapur”, duke aluduar për konfliktin me lojtarët kundërshtarë. Nuk ka dyshim se Espanyol do të përballet me sanksione të rënda pas trazirave.

Për t’i bërë gjërat më keq për ta, ekipi i tyre ndodhet në vendin e parafundit të 19-të me 31 pikë të fituara, katër më pak se Valladolid, i cili është i pari mbi zonën e rënies dhe deri në fund të sezonit do t’i duhet të luftojë për mbijetesë. Pas asaj që bënë sonte tifozët e tyre, ka shumë mundësi që në fund të sezonit të mbeten pa mbështetje nga tribuna.

Kategoritë
Sport