Shokohet i moshuari, rrezet X tregojnë se kishte një plumb në qafë për 77 vjet, ai nuk e kishte kuptuar

Një veteran i luftës u trondit kur një rrezet X treguan se një plagosje në qafës që ai pësoi pothuajse tetëdhjetë vjet më parë ishte ende aty, dhe ai as nuk e kishte kuptuar.

Mjekët në spitalin lokal Zhao He në Shandong, Kinë, zbuluan se 95-vjeçari kishte një plumb të futur në mishin e tij, i cili kishte qëndruar pa u vënë re që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Dhëndri i tij Wang tha se Zhao nuk mund të mbante mend se kur u qëllua saktësisht pasi ai pati shumë të shtëna me armë zjarri gjatë detyrës dhe nuk ishte plotësisht në dijeni se ishte goditur në qafë.

Zhao iu bashkua ushtrisë kineze si adoleshent, ku ai luftoi përkrah komunistëve të Koresë së Veriut pasi SHBA-ja bashkoi forcat me trupat e Koresë së Jugut në Luftën Koreane në fillim të viteve 1950.

Pavarësisht se luftoi në dy luftëra dhe pësoi një sërë lëndimesh, Wang tha se vjehrri i tij nuk u ankua kurrë për plagët e tij.

Zhao doli në pension si hero lufte dhe që atëherë ka bërë një jetë të zakonshme duke punuar në fabrikat lokale në provincën Shandong.

Për shkak të moshës, familja e tij dhe ekspertët mjekësorë kanë vendosur ta lënë plumbin aty ku është, në vend që të tentojnë një heqje të rrezikshme kirurgjikale.

Sipas ekspertëve mjekësorë, plumbi nuk i ka shkaktuar asnjë problematikë Zhaos në 77 vitet e qëndrimit të tij në qafë.

“Unë kam qenë i shëndetshëm gjatë gjithë këtyre viteve, kështu që nuk ka asnjë arsye për të ndryshuar gjërat tani,” tha Zhao, shkruan The Sun.

Kategoritë
KurioziteteTë ndryshme