Shfaqja e lojërave video E3 fillon virtualisht me ‘Avatar’

Ekspozita Elektronike e Kulturës që çdo vit e shndërroi Qendrën e Kongresit të Los Anxhelosit në parajsën e lojtarëve u anulua në vitin 2020 për shkak të Covid-19, dhe u bë virtuale këtë vit me një ngjarje të transmetuar.

Shfaqja kryesore e tregtisë së lojërave video në botë, E3, ka filluar në internet, duke festuar shfaqjen që “na mbajti të arsyeshëm” gjatë pandemisë, duke festuar botët e fantazisë me ofertën e re të Ubisoft “Avatar”, dhe duke premtuar një tubim në botën reale vitin e ardhshëm.

Ekspozita Elektronike e Kulturës që çdo vit e shndërroi Qendrën e Kongresit të Los Anxhelosit në parajsën e lojtarëve u anulua në vitin 2020 për shkak të Covid-19, dhe u bë virtuale këtë vit me një ngjarje të transmetuar.

“Gjatë pandemisë që na pengoi të ishim me kaq shumë familje, miq dhe kolegë, video lojërat na lidhën, na argëtuan dhe na sollën së bashku,” tha shefi ekzekutiv i Shoqatës së Programeve të Argëtimit, Stanley Pierre-Louis.

“Lojërat na mbajtën të arsyeshëm,” tha ai.

Shoqata ka pritur E3 çdo vit që nga 1995, shumicën e atyre viteve në Los Anxhelos.

“Është një mundësi për t’u mbledhur dhe festuar si një komunitet,” tha Pierre-Louis gjatë një prezantimi hapës.

Popullariteti i videolojërave në rritje

Lojërat me video janë rritur gjatë pandemisë, ndërsa njerëzit u kthyen më shumë se kurrë në internet për argëtim.

Shpenzimet e përgjithshme të konsumatorëve për lojërat në Shtetet e Bashkuara arritën në vetëm trembje prej 15 miliardë dollarësh në tremujorin e parë të këtij viti, 30 për qind më shumë nga e njëjta periudhë në vitin 2020, sipas gjurmuesit të industrisë NPD Group.

“Ne kemi qenë të mahnitur nga roli që kanë luajtur lojërat në jetën tonë të përditshme,” tha Pierre-Louis.

Kryebashkiaku i Los Angeles Eric Garcetti u bashkua me prezantimin e para-regjistruar për të zbuluar që E3 do të kthehet në qytet vitin e ardhshëm dhe se ai është i etur për ta parë atë përsëri në veprim.

“Ne mezi presim t’ju shohim personalisht, këtu në Qytetin e Engjëjve më 2022,” tha Garcetti.

Ajo që prej kohësh ishte një ngjarje e vetme në industri u është hapur adhuruesve në vitet e fundit, pasi bota e lojrave është zgjeruar përtej konzollave në smartphone dhe luan të organizuar në ‘cloud-in’ e internetit.

‘Udhëtim mahnitës’

Ngjarja virtuale e këtij viti është shpërndarë në katër ditë dhe përmban prezantime nga studiot kryesore të lojërave së bashku me titanët e konzollave Microsoft dhe Nintendo.

Centrali francez i lojërave video Ubisoft hapi shfaqjen me një vështrim në shtesat e reja në formacionin e saj të larmishëm, duke përfshirë një lojë të re të bazuar në filmin e filmit “Avatar”.

“Avatar: Frontiers of Pandora” është një lojë e aksionit-aventurë e personit të parë e zhvilluar nga Ubisoft në bashkëpunim me Disney, sipas kompanisë.

Një rimorkio për lojën, e vendosur për t’u publikuar vitin e ardhshëm, tregoi një botë të hapur në të cilën lojtarët marrin rolin e personazheve të gjatë, blu Na’vi nga filmi që fitoi një koleksion të Çmimeve të Akademisë më 2010.

“Është një paraqitje e shkurtër e udhëtimit të mahnitshëm që ju pret në një nga vendet më të bukura, por të rrezikshme nga të gjithë,” tha shefi ekzekutiv i Ubisoft, Yves Guillemot, për lojën Avatar.

Ubisoft gjithashtu tregoi bashkëpunimin e saj të fundit me Nintendo duke kombinuar karakterin e dashur Mario me Raving Rabbids.

Lojërat me vëmendje të pritur të Ubisoft përfshinin shtesa në ekskluzivitetet e njohura të Assassin’s Creed dhe Far Cry, si dhe Rainbow Six.

E3 vazhdon të dielën me një ngjarje nga njësia e Microsoft-it e lojërave Xbox dhe Bethesda Softworks e fituar së fundmi, krijuesi i hiteve përfshirë “Fallout” dhe “Elder Scrolls”.

Operatori amerikan i telekomunikacionit Verizon do të mbajë ngjarjen e tij të parë mediatike E3 të hënën, duke u përqëndruar në mënyrën se si rrjetet super të shpejta 5G do të ndikojnë në lojërat.

Shumë pritet të akordohen të martën për një ngjarje të transmetuar Nintendo në të cilën mund të zbulojë një version të ri të konzollave të tij të lakmuara Switch së bashku me shfaqjen e lojërave të reja.

 

Kategoritë
Të ndryshmeTeknologji