“Shërbimi sekret ruso-serb i përfshirë në ndeshjen Kosovë-Rumani”

Shërbimi sekret ruso-serb po vlerësohet së është i përfshirë në sjelljen e tifozëve rumunë më 12 shtator, ku edhe u zhvillua ndeshja në mes përfaqësueses së Kosovës dhe asaj të Rumanisë, në të cilën u panë banerët me mbishkrimin “Kosova është Serbi” dhe “Serbia është Rumani”.

Nga Instituti Octopus vlerësojnë se qëllimi kryesor i këtyre pankartave, ka qenë provokimi i ekipit të përfaqësueses së Kosovës, derisa potencojnë se UEFA, do të duhej të ishte më e ashpër në vendimmarrje.

Hulumtuesi i lartë në Institutin Octopus, Taulant Elshani për KosovaPress, tha se gjatë hulumtimeve kanë evidentuar elemente të mjaftueshme që çojnë në dyshimet se shërbimi sekret ruso-serb, është i përfshirë në shfaqjen dhe përmbajtjen e këtyre banerëve.

Elshani potencoi se mënyra se si kanë vepruar tifozët rumunë në këtë ndeshje ka qenë shumë e ngjashme me sjelljen e tifozëve serbë.

Ndërkaq, Elshani vlerëson se qëllimi i këtyre mbishkrimeve ka qenë provokimi i ekipit të përfaqësueses së Kosovës, derisa shton se UEFA është dashur të jetë më e ashpër ndaj veprimeve të tifozëve rumunë.

Ndryshe, ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Rumanisë që u mbajt më 12 shtator, ishte e vlefshme për kualifikimet në Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”

Kategoritë
LajmeRajoniSport