Senatori amerikan kritikoi ashpër Vuçiqin: Narrativa e tij është e ngjashme me vizionin e Putinit për një Rusi të madhe

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme të Senatit të Shteteve të Bashkuara, Robert Menendez, ka kritikuar ashpër sot presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Menendez, ndryshe senator i Partisë Demokratike nga shteti i Nju Xhersit, kryesoi seancën dëgjimore të zyrtarëve të Departamentit Amerikan të Punëve të Jashtme (Departamenti i Shtetit) Derek Chollet dhe Gabriel Escobar mbi situatën në Ballkanin Perëndimor (Bosnjë dhe Hercegovinë. , Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Shqipëria).

Duke folur në fjalën e tij hyrëse për negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, ai tha se nuk beson se të gjithë aktorët po veprojnë njëlloj në mirëbesim. Sa i përket Vuçiqit, ai tha se një gjë po u thotë liderëve perëndimorë, ndërsa, siç tha ai, një gjë tjetër po i thonë popullit serb përmes mediave të kontrolluara nga shteti.

Për Menendezin, ka një ngjashmëri mes retorikës së Vuçiqit dhe asaj të presidentit rus Vladimir Putin.

“Duke kontrolluar informacionin, duke minuar shoqërinë civile, Vuçiq vazhdon të promovojë narrativën kombëtare serbe për kombin e madh serb, që i ngjan vizionit të Putinit për një Rusi të madhe”, theksoi ai.

Ai kujtoi lidhjet e ngushta mes Vuçiqit dhe Putinit dhe se Serbia refuzon të anëtarësohet në Bashkimin Evropian në sanksione kundër Rusisë për shkak të agresionit të këtij vendi ndaj Ukrainës. Siç tha ai, ka shumë presion mbi Kosovën dhe nuk ka fare presion ndaj Beogradit. Ai hoqi paralele mes Bashkimit të Komunave Serbe, që është kushti i Serbisë për Kosovën, dhe Republika Srpska.

“Nuk ka asnjë plan apo garanci që Bashkimi i Komunave Serbe nuk do të bëhet një Republika Srpska tjetër. Unë shoh pasojat e rrezikshme të kësaj në Bosnje dhe Hercegovinë,” tha Senatori Menendez.

Ai përmendi edhe shkrimin e gazetës me ndikim të New York Times për lidhjet mes presidentit serb, huliganëve dhe krimit të organizuar.

Chollet dhe Escobar folën më së shumti për marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Duke folur për situatën në Bosnje dhe Hercegovinë, Chollet tha se ndërhyrja e përfaqësuesit të lartë me qëllim të formimit të Qeverisë së Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës paraqet goditje ndaj etnonacionalizmit, ndërsa Escobar tha se SHBA do të vazhdojë të sanksionojë. BiH. duke kërcënuar politikanët.

Ata vunë në dukje ndikimin e Kinës dhe Rusisë, korrupsionin, çështjen e pavarësisë energjetike dhe sigurinë kibernetike si sfidat më të mëdha për Ballkanin Perëndimor.

Kategoritë
LajmeRajoni