Sekreti i Papës argjentinase! Ai nuk e shikoi finalen e Kupës së Botës për shkak të betimit që bëri 32 vjet më parë

Në finalen e Kupës së Botës 2022, Argjentina fitoi Kupën e Botës për herë të 3-të në historinë e saj, duke mposhtur Francën 4-2 në penallti. Miliona njerëz ishin në ekran për ndeshjen finales, një nga argjentinasit më të famshëm në botë, i njohur për dashurinë e tij për futbollin në momentet historike kur tifozët argjentinas hidheshin lart e poshtë, nuk e ndoqi ndeshjen finale për shkak të një betimi që bëri vite më parë.

Finalja e Kupës së Botës 2022 e luajtur mes Argjentinës dhe Francës të dielën e kaluar u pasua nga miliona tifozë futbolli. Fitorja e Argjentinës duke eliminuar Francën me penallti u festua me entuziazëm në shumë vende, veçanërisht në kryeqytetin e Argjentinës, Buenos Aires. Edhe pse tifozët argjentinas, të cilët shijuan Kupën e Botës për herë të fundit në vitin 1986, i kthyen rrugët në një vend feste, një argjentinas, të cilin bota e njeh mirë, u privua nga emocionet e përjetuara këtë vit për shkak të betimit që bëri. 1990. Ky emër nuk ishte askush tjetër veç Papa Françeskut.

I lindur në Argjentinë dhe i zgjedhur si Papa i 266-të më 13 mars 2013, Jorge Mario Bergoglio u dallua si Papa i parë që u zgjodh nga Amerika Latine dhe Hemisfera Jugore, duke qenë ndryshe nga paraardhësit e tij. Françesku, i cili herë pas here bën deklarata për debatet politike në vendin e tij, është një emër që tërheq shumë vëmendjen me disa nga ‘parimet’ e tij në jetën private. Një nga këto parime është se Papa nuk ka parë televizor prej vitesh.

Duke thënë se nuk ka parë televizor që nga viti 1990, Papa Françesku tha: “Ky ishte një premtim që ia bëra Virgjëreshës Mari më 15 korrik 1990. “Nuk ka asnjë arsye të veçantë, thjesht mendova se nuk ishte për mua,” tha ai. I njohur për dashurinë e tij për futbollin, Françesku deklaroi se as ai nuk shikon ndeshje futbolli dhe tha: “Unë nuk shikoj asgjë. “Çdo fundjavë vjen një roje zvicerane dhe më thotë atë që duhet të di”.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme