Ronaldo e tallte Xavin për largimin në Katar, tani shkoi vetë në Arabinë Saudite

Cristiano Ronaldo ka nënshkruar kontratë me Al-Nasr nga Arabia Saudite deri në vitin 2025. Paga e tij bazë në klubin e ri është 75 milionë dollarë në vit dhe së bashku me të ardhurat e tjera duhet të arrijnë deri në 200 milion euro.

Tranzicioni duket qesharak në sfondin e këtij episodi shtatëvjeçar.

Pas sezonit 2014/15, trajneri aktual i Barcelonës, Xavi u largua nga klubi katalanas dhe nënshkroi me Al Sadd në Katar. Në një intervistë, spanjollit iu kërkua të krahasonte Messin dhe Ronaldon dhe spanjolli zgjodhi Messin.

Xavi tha: “Shpejtësia mendore dhe fizike e Messit është perfekte. Një budalla nuk mund të luajë futboll, aq më pak Ronaldo. Një atlet elitar i nivelit të Cristianos duhet të jetë i zgjuar, por ai pati fatin e keq të luajë në të njëjtën kohë me Messin. Nuk ka kuptim t’i krahasojmë ata, të gjithë e shohin nëse ai nuk është nga Real Madrid.

Cristiano ka reaguar pak më vonë:“Xavi nuk e ka fituar kurrë Topin e Artë dhe nuk më intereson mendimi i tij. Ai u nis për në Katar sepse askush nuk ka nevojë për të”.

Shtatë vjet pas këtyre fjalëve, Cristiano Ronaldo nënshkruan një kontratë me Al-Nasr në moshën 38-vjeçare. Xavi, kur u largua, në Al-Sadd ishte 36 vjeç. Fansat në internet tashmë po e kujtojnë me forcë dhe kryesore atë episod.

Diçka ka ndryshuar patjetër në sytë e CR7, apo jo?

Diçka ka ndryshuar patjetër në sytë e Krish, apo jo?

Apo nuk është më i nevojshëm?

Kategoritë
Sport