Publikohet video e grabitjes së bizhuterive me vlerë 300 mijë paund: Hynë me automjet në argjendari

Është publikuar një video e vjedhjes së bizhuterive me vlerë 300.000 paund (666.000 KM) në mes të ditës në Birmingham të Anglisë dhe bëhet fjalë për një video nga kamerat e sigurisë.

Në mars të vitit të kaluar, grabitës të armatosur hynë në Danyal Jewelers në një automjet të shërbimit të mirëmbajtjes së autostradës. Me atë rast, një punonjës i argjendarisë për pak nuk është plagosur, i cili ka shmangur lëndimet e rënda.

Më pas tre persona të maskuar kanë thyer xhamat me vare dhe kanë marrë bizhuteritë. Ndërkohë në automjet ndodhej njëri prej tyre, ndërsa tjetri me sëpatë në dorë ka penguar kalimtarët që t’i afrohen argjendarisë.

Vjedhja ka zgjatur 70 sekonda dhe më pas janë larguar me një automjet, fuoristradë Toyota Hilux e shërbimit të lartpërmendur. Ata janë larguar 800 metra me atë mjet dhe më pas kanë vazhduar arratisjen me një makinë Audi. Ata vodhën pesë kilogramë bizhuteri ari 22 karatësh me vlerë 300,000 paund.

Më pak se dy orë më vonë, kreu i bandës John Gourlay, 49 vjeç, u pa duke shitur byzylykun për 1,500 £ (3,330 KM) dhe policia ishte në gjendje ta identifikonte atë. Përveç tij, janë identifikuar edhe grabitësit Trevor Leek (44), Justin Boylan (51), Arfan Latif (38) dhe Hassan Zulfiqar (26). Ata do të dënohen muajin e ardhshëm.

Policia tha se me sa duket ishte një grabitje e planifikuar gjerësisht, raporton Sky News.

Kategoritë
BotaLajme