PSV e dënoi me 40 vite dënim tifozin e saj që sulmoi portierin serb

Portieri i Sevillas, Marko Dimitroviç, u sulmua nga një tifoz vendas në fund të ndeshjes së dytë të fazës eliminatore të Europa League kundër PSV-së. PSV e fitoi ndeshjen 2:0, por u eliminua pasi spanjollët e fituan ndeshjen e parë në shtëpi 3:0. Pas përfundimit të lojës, tifozi vrapoi në fushë, tentoi të godiste Dmitroviçin dhe në proces e goditi me grusht, por portieri e mposhti dhe e mbajti deri sa erdhën rojet.

Tifozi ka qëndruar përballë Dimitroviqit, i ka thënë shkurt diçka dhe më pas ka tentuar ta godasë. Portieri është kundërpërgjigjur dhe më pas e ka rrëzuar në dysheme pa e goditur, pas së cilës i kanë ardhur në ndihmë lojtarë të tjerë dhe pjesëtarë të shërbimit të sigurisë. Dimitroviç shpëtoi pa lëndime të rënda dhe pas ndeshjes në zonën e përzierjes i shfaqi plagët në qafë.

Ai u ndëshkua nga vetë klubi i tij

“Duhet të ketë qenë i dehur dhe i çmendur. Ai u përpoq të më godiste, por unë arrita ta kapja dhe ta hodha në tokë derisa erdhën rojet. Nuk do t’ju them se çfarë doja t’i bëja në atë moment. Do të hesht”, tha Dmitroviç për mediat spanjolle pas ndeshjes.

Vetë PSV tani ka reaguar për incidentin. Në klubin holandez vendosën një dënim drakonian për këtë vepër, ndaj tifozit të tyre i vendosën një ndalim prej 40 vitesh për të ndjekur të gjitha ndeshjet e të gjitha kategorive të klubit nga Eindhoven.

Kategoritë
Sport