PSG ka uruar Safet Sushiqin për ditëlindjen e tij, një prej lojtarëve më të mëdhenj të klubit në histori

BH më i mirë futbollisti i të gjitha kohërave dhe trajneri më i suksesshëm i Kombëtares së BeH-së, Safet Sushiq, sot feston ditëlindjen e tij të 68-të, i cili ka dërguar edhe një mesazh urimi për PSG-në, ku konsiderohet një nga legjendat më të mëdha të klubit.

Papa popullor veshi fanellën e PSG-së midis viteve 1982 dhe 1991, luajti 344 ndeshje për parisienët, shënoi 85 gola dhe regjistroi 103 asistime.

“Gëzuar ditëlindjen e 68-të legjendës sonë Safet Sushiq”, kanë shkruar parisienët në Twitter së bashku me një foto të Sushiqit me fanellën e PSG-së.

Treguesi më i mirë se çfarë lloji i madh i futbollit është ai është se tifozët e PSG-së nuk i kanë harruar lojërat e tij deri më sot dhe me këtë klub ai fitoi kampionatin në 1986 dhe Kupën e Francës tre vjet më parë.

Në vitin 2010, France Football e shpalli Sushiqin lojtarin më të mirë në historinë e PSG.

Në të njëjtën kohë, Sushiqit iu dërguan urime nga FK Sarajevo si dhe nga Federata e Futbollit të Bosnjës dhe Hercegovinës.

Kategoritë
Sport