“Pse vendet afrikane janë rreshtuar për të blerë armë nga Turqia?” 

Prania e armëve turke, e cila po rritet dita-ditës në kontinent, është sjellë në rendin e ditës nga organizata mediatike me qendër në Mbretërinë e Bashkuar. U theksua se është vërtetuar aftësia e industrisë turke të mbrojtjes.

Sistemet e armëve të prodhuara nga Turqia kanë bërë emër me suksesin që kanë shfaqur në shumë zona konflikti kohët e fundit.

Middle East Eye me qendër në Londër,shqyrtoi këtë temë në artikullin e tij me titull.”Pse vendet afrikane janë rreshtuar për të blerë armë nga Turqia?”

U theksua se në vitet e fundit, Turqia ka shitur një numër rekord armësh në shumë vende afrikane të interesuara për të blerë pajisje ushtarake të prodhimit vendas, duke përfshirë mjete ajrore të armatosura pa pilot (SİHA), helikopterë sulmues dhe avionë turboprop.

U kujtua se Algjeria është afër një marrëveshjeje për të blerë 10 avionë ushtarakë Anka-S të prodhuara nga Industria e Hapësirës Ajrore Turke (TUSAŞ), dhe Maroku porositi 13 Bayraktar TB2 SİHA nga Baykar një vit më parë.

Në lidhje me këtë temë thuhej se “Eksporti i Turqisë i pajisjeve të mbrojtjes në Afrikë është vërtet i pakrahasueshëm për sa i përket sasisë, cilësisë, vlerës dhe aksesit. Ky fakt është për shkak të ndikimit në rritje të Ankarasë në kontinent dhe marrëdhënieve të saj politike, ekonomike dhe të sigurisë me afrikanë të ndryshëm. vendet nuk duhet të largohen nga strategjia e saj për forcimin e lidhjeve të saj.

Kategoritë
BotaLajme