Pse u anulua goli i Kroacisë ndaj Spanjës në hapjen e Kampionatit Evropian

Skuadra kroate e futbollit është mposhtur në xhiron e parë të Grupit B nga Spanja me rezultat 3:0.

Në minutën e 79-të të ndeshjes, Flames arritën të shënojnë një gol me Bruno Petkoviç, të cilin arbitri Michael Oliver e anuloi.

Oliveri ngriti dorën lart në ajër dhe në fillim u mendua se po sinjalizonte pozicion jashtë loje, por nuk ishte kështu.

Në ripërsëritje u pa se Ivan Perishiç hyri fillimisht në zonën e penalltisë së Spanjës dhe më pas lojtari i Hajdukut asistoi sulmuesin e Dinamos i cili e futi topin në rrjetë.

Sipas rregullores asnjë lojtar nuk lejohet të hyjë në zonën e rreptësisë derisa të ekzekutohet goditja e penalltisë, ndaj Oliver pas një asistimi nga dhoma e VAR-it, me të drejtë anuloi golin e sulmuesit të bluve.

 

Kategoritë
Sport