Për shkak të një klauzole speciale, PSG i pagoi Mbappes 10 paga mujore në një ditë

L’Equipe e Francës raportoi se PSG do t’i paguajë 60 milionë euro Kylian Mbappe-së falë një klauzole të veçantë në kontratë të quajtur “klauzolë besnikërie”.

Sipas klauzolës së përmendur, PSG-ja është e detyruar t’i paguajë Mbappes shumën prej 60 milionë euro çdo sezon që ai qëndron në klub dhe kur kësaj i shtohet paga prej 72 milionë euro në vit, bëhet fjalë për shifrën prej 132 milionë. euro që merr Mbappe për çdo sezon.

L’Equipe shkruan se në këtë mënyrë PSG dëshiron të inkurajojë Mbappen të nënshkruajë një kontratë të re, sepse ajo aktuale e tij zgjat deri në vitin 2024, dhe gjithçka me qëllim që të refuzojë Real Madridin dhe t’i tregojë atij se Parisi është vendi ku duhet të qëndrojë dhe se. ai nuk ka nevojë të shkojë në një klub tjetër.

Kështu, PSG-ja i ka paguar Mbappes një shumë të barabartë me dhjetë pagat e tij mujore dhe e njëjta gjë do të jetë edhe sezonin e ardhshëm, nëse ai do të qëndrojë në klub dhe do të vazhdojë të luajë për këtë skuadër.
Mbappe luajti gjithsej 34 ndeshje për PSG-në këtë sezon, duke shënuar 31 gola dhe duke dhënë tetë asistime. Vlera e tij në portalin e specializuar Transfermarkt është 180 milionë euro.

Kategoritë
Sport