Pele bëri gjëra si Messi dhe Ronaldo 60 vjet më parë: Shikoni një klip të rrallë të parë

Bota e sportit ende mban zi për Edson Arantes për Nascimento Pele dhe se çfarë mjeshtër futbolli është ai, vërtetohet nga një video që u bë virale në rrjetet sociale pas vdekjes së tij.

Pele vdiq mbrëmë në spitalin Albert Einstein në Sao Paulo, duke lënë pas vetes suksese të shumta që bënë që shumë ta konsiderojnë futbollistin më të mirë në histori.

Ndërsa ai ndërtoi karrierën e tij më shumë se 60 vjet më parë, shumë njerëz sot as nuk e dinë se çfarë bëri dhe nuk kanë shumë mundësi të shohin lëvizjet e tij mjeshtërore.

Gjithçka që Ronaldo, Messi, Zidane, Ronaldinho dhe lojtarë të tjerë aktualë kanë bërë, është bërë vetëm nga Pele

Edhe pse nuk ka ndikuar vetë, ai është i sfiduar nga koha dhe stili i futbollit që luhej në atë kohë.
Megjithatë, pamjet rrallëherë, të cilat u bënë virale pas vdekjes së tij, tregojnë se Pele po bënte shumë gjëra në fushë edhe para të mëdhenjve më modernë si Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Ronaldinho apo Zinedine Zidane.

Kategoritë
Sport