Pas Serbisë, UEFA ndëshkoi edhe Kroacinë

Organi drejtues i futbollit evropian, UEFA, gjobiti Federatën Kroate të Futbollit me 5250 euro për hedhjen e sendeve në ndeshjen Kroaci-Uells.

Gjithashtu, HNS ka marrë një paralajmërim  për vonesën e po kësaj ndeshjeje me shpresën se e njëjta gjë nuk do të ndodhë në të ardhmen.
Ndeshja e parë kualifikuese për Kampionatin Evropian ndërmjet Kroacisë dhe Uellsit, e luajtur në Poljud të Splitit, ka përfunduar në barazim – 1:1.

Pas një fillimi të keq në kualifikueset e EURO, Vatreni fitoi 2:0 në një ndeshje të vështirë jashtë fushe në Turqi dhe kështu përmirësoi përshtypjen nga ndeshja e parë.

Më herët gjatë ditës së sotme, UEFA ka gjobitur edhe Federatën e Futbollit të Serbisë duke luajtur një ndeshje pa praninë e publikut dhe me gjobë prej 50 mijë eurosh.

Shkak për këtë masë janë bërë shpërthimet e tifozëve serbë në ndeshjen kundër Malit të Zi në Podgoricë, ku Shqiponjat fituan 2:0.

Kategoritë
Sport